Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-09-03, 02:27
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Για το φως δεν ξέρω. Πάντα είχα λάμπα.
Εγω θα τους έβαζα.
Αλλα δεν έχεις και καθόλου φυτά.... Λίγο χαλίκι, μερικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης, μια μικρή λάμπα θα σου επέτρεπαν:

a) να κρύβεται το θηλυκό όποτε θέλει άρα να τρώει και λιγότερο ξύλο, επομένως θα ήταν καλύτερα και θα ζευγάρωνε όποτε ήταν έτοιμη
β) να μπορείς να κρατήσεις το νερό λίγο παραπάνω απο το κανονικό χωρίς αλλαγή, ειδικά όταν βγούν τα αυγά και αργότερα όταν βγουν τα μικρά
γ) Λίγο riccia fluitans θα βοηθούσε το αρσενικό να κάνει φωλιά, και θα παρήγαγε μικρή σχετικά ποσότητα infusoria για τα μικρά
δ) Σίγουρα μπορείς να κάνεις αναπααραγωγή και σε γυμνό ενυδρείο και με πλαστικά ποτηράκια για υποβοήθηση φωλιάς, με τη μόνη διαφορά οτι αυτά δεν υπάρχουν στη φύση. Ασε που είναι και αύγκριτα πιο όμορφο... Τέλος πάντων το δ) είναι άποψή μου και αισθητική μου.

Αν έχουν γεννήσει δεν αλλάζεις νερό. Αν δεν έχουν γεννήσει άλλαξέ το και ας χαλάσει η φωλιά του αρσενικού δεν πειράζει. Ισα ίσα που με το νεο νερό θα είναι όπως στη φύση την περίοδο των βροχών, όταν δηλαδή ανανεώνονται τα νερά στη φύση και αρχίζει η αναπαραγωγική δραστηριότητα. Θα φτιάξει άλλη φωλιά.

Δες αν έχει αυγά. Αν δεν έχει και είσαι στην πέμπτη μέρα, η θηλυκιά είναι μαδημένη, και κρύβεται συνέχεια βγάλτη. Δοκίμασε το ίδιο με άλλη...
Δηλ πρώτα να τη δεί, μετά να τη βάλεις μέσα κλπ
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 10 queries