Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 19-07-10, 17:26
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VAGUARIUM Εμφάνιση μηνυμάτων
georgarask, σε ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σου (και να φανταστείς ότι ήλπιζα πως δε θα χρειαστεί να ασχοληθώ με τη Χημεία ποτέ ξανά μετά τα σχολικά μου χρόνια!). Διαβάζω εντατικά τον τελευταίο καιρό στο forum για τα ενυδρεία και διαπιστώνω ότι το hobby δεν είναι καθόλου εύκολο!
Εύκολο είναι! Παιχνίδι! Παίζουμε ευχάριστα με τις αλλαγές νερού!
Με ένα λάστιχο βγάζεις νεράκι (το 50% στη δική σου περίπτωση) σε ένα κουβά και πετάς το βρώμικο. Εκεί κάποιες φορές θα ξεπλύνεις τα υλικά του φίλτρου. Βάζεις νεράκι στον κουβά, μερικές σταγόνες από ένα μπουκαλάκι να εξουδετερώσεις τα χημικά του νερού και το ρίχνεις απαλά μέσα, για να μην ανακατέψεις για πολλούς λόγους το χαλίκι!
End of story!

Χώρο δίνουμε για να μην έχουμε νανισμό, δηλαδή για να μη μείνει μικρό το σώμα και συνεχίσουν να μεγαλώνουν τα εσωτερικά όργανα τους.
Χώρο δίνουμε για να υπάρχουν πιο σταθερή ποιότητα νερού. Το ίδιο είναι μερικά ψαροκουραδουμπάκια σε 20και το ίδιο είναι σε 120λίτρα;
Άμα καπνίζουν 3 σε ένα κουπέ τρένου με κλειστή την πόρτα, τι γίνεται;
Χώρο δίνουμε για να αισθάνεται καλά και το ζωντανό. Βλέπεις τι γίνεται στις φυλακές με πολλά άτομα σε λίγο χώρο! Και από ασθένειες και από συμπεριφορές μεταξυ των τροφίμων....

Με τη χημεία ασχολείσαι λίγο στην αρχή μέχρι να πάρεις το "κολλάι" και μετά πάει σχεδόν μόνο του...

Από άποψη κόστους ένα 120άρι στα Carefoure έχει €115 και τα 90άει ατα είχε 80νομίζω; Με τη βάση του και όλο τον εξοπλισμό.
Ναι τα Juwel είναι κλάσεις ανώτερα αλλά και αυτά μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους! (Έχω και από τα δύο!)

Το χόμπυ είναι τόσο εύκολο όσο εμείς τηρούμε κάποιους βασικούς κανόνες και όσο μπαίνουμε σε δυσκολότερα επίπεδα με πιο απαιτητικά ψάρια και φυτά!

Βοήθεια θα βρείς πάντως σε οτιδήποτε (λογικό) θελήσεις!
(- Όχι δεν μπορούμε να σου πούμε πως τα ψάρια σου θα μάθουν να σου φέρνουν το μπαλάκι πίσω !!! )
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 10 queries