Θέμα: 600lt Malawi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 12-07-10, 12:59
Vag Ο χρήστης Vag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή γέννες

Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ κατατοπιστικές θα περιγράψω κάποιες μικροαλλαγές που έκανα. όπως είπατε οι περισσότεροι το στήσιμο των πετρών ήταν κάπως προβληματικό. Δυστυχώς δεν είχα την δυνατότητα να βρω τόσα κιλά ίδιας πέτρας και αισθητικά δεν με πειράζει πολύ μιας και δημιουργεί διαφορετικά τοπία. ωστόσο τις "άπλωσα" περισσότερο στον βυθό ώστε να μπορούν σκάβοντας να δημιουργούν φωλιές. Έτσι και έγινε και πλέον όλα είχαν από τουλάχιστον μια σπηλιά. Αυτό το λέω γιατί έχω παρατηρήσει πολλά στησίματα με ύψος στους πετρόλοφους κάτι που δεν ισχύσει σε μεγάλο βαθμό στην λίμνη αλλά και στην πράξη σπάνια θα επιλέξει ένα αρσενικό να έχει ψηλά τη σπηλιά του. Απαραίτητο εξάλλου είναι να υπάρχει άμμος μέσα στην σπηλιά ώστε να γίνει το "παιγνίδι" με το θηλυκό...
Δεν θα διαφωνήσω με πολλούς που διαφωνούν αισθητικά με το στήσιμό μου αλλά επειδή λειτουργικά έχει πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα δεν θα διακινδυνέψω να το χαλάσω. Πλέον, ακόμα και με την προσθήκη των 3 λαμπιντο από τον φριτς, κάθε κατεργάρης έχει τον πάγκο του και υπάρχει αρκετά μεγάλη ηρεμία (εκτός αν κάποιος βρεθεί στην περιοχή των 2 αρσενικών άφρα).
Τέλος πάμε στα ευχάριστα. Μετά από 2-3 αποτυχημένα μπουκώματα και μετά το κλείσιμο 1 χρόνου που τρέχει το ενυδρείο άρχισαν και οι γέννες!!! Άρχισαν τα άφρα δειλά (3 στην πρώτη γέννα) και έφτασε σε σημείο να είναι 6 στα 7 θηλυκά μπουκωμένα!!! μιλάμε για τρελή οικονομία στο φαγητό! Σκέφτηκαν την κρίση φαίνεται και είπαν να μην με επιβαρύνουν... Πλέον βλέπω τουλάχιστον 25 αφρα και περίπου 10 λάμπιντο, κάποια από τα οποία μπήκαν στον 2ο μήνα ζωής τους και ήδη έχουν υπέροχα χρώματα!!! Εδώ να πω πως έχω δημιουργήσει 2 λόφους με πέτρες διαμέτρου 4-5 εκατοστά οι οποίοι λειτουργούν πραγματικά σαν ένα πολύ καλό καταφύγιο για τα μικρά. Από τροφή δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο απλά τρίβω λίγα φυλαράκια και έχω τοποθετήσεις τους λόφους με τα μικρά κάτω από την ροή των φίλτρων ώστε να παρασύρονται τα τρίμματα και με μικρό κίνδυνο να ξεμυτίζουν τα μικρά και να τσιμπάνε.

Στην πρώτη φωτό το αριστερό μέρος του ενυδρείου με τις απλωμένες πέτρες. Στις 2-6 τα μικρά λάμπιντο και αφρα (στην 5η φαίνονται 2 αφρα - με δυσκολία...). Στην 7η ο ένας μπαμπάς και στην 8η η μια μαμα!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0139.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  92,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0064.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  53,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0086.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  82,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0089.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  76,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0106.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  100,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0109.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  80,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0082.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  82,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  101_0130.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  58,1 KB  
__________________
ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΕΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01881 seconds with 12 queries