Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-09-03, 10:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Συντήρηση φιλτρων ΕΗΕΙΜ

Στο "μικρο" μου ενυδρειο εχω ενα εσωτερικο φιλτρο της ΕΗΕΙΜ το 2012 που εχει μεσα μονο ενα σφουγγαρι το οποιο και πλενω μεσα σε κουβα με νερο του ενυδρειου καθε φορα που κανω αλλαγη νερου.
Εδω και ενα χρονο ολα πανε καλα χωρις προβληματα.
Παρατηρησα ομως οτι εδω και 2 μηνες το φιλτρο μπουκωνει και η ροη σταματαει εντελως.Οταν το ανοιγω το σφουγγαρι ειναι "μαζεμενο"¨αλλα οταν το πλενω το φιλτρο λειτουργει και παλι κανονικα.
Επειδη δεν εχω χρονο δεν κανω αλλαγες καθε εβδομαδα αλλα καθε 2 ή 3 ισως για αυτο μπουκωνει.
Μηπως θα επρεπε να αλλαξω το σφουγγαρι με καινουργιο ;; Αν ναι τι γινεται με τα βακτηριδια ;; Θα χαθει σημαντικο μερος τους ;;
Εχω αγορασει παλιοτερα για αυτο το φιλτρο ενα σφουγγαρι ενεργου ανθρακα (μαυρο).Μπορω να το χρησιμοποιησω αντι του απλου σφουγγαριου ;;;

Στο "μεγαλο" ενυδρειο με τις κιχλιδες μου εχω ενα 2017 και ενα 2227 τα οποια οπως ξερω....αν δεν μειωθει αισθητα η ροη του νερου...δεν τα πειραζουμε.Eτσι τα εχω καθαρισει μονο μια φορα.
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Πρεπει καποια στιγμη να αλλαξω τα σφουγγαρια και το Substrat PRO ;;;
Στην ακρη απο τα μπαστουνια που ειναι μεσα στο νερο (εισοδος) εχω βαλει ενα ειδικο σφουγγαρι που κανει ενα "πρωτο" φιλτραρισμα ωστε να μην περναει μεσα στο φιλτρο η αμμος οταν ανασηκωνεται.Οπως λεει και η ΕΗΕΙΜ στο σφουγγαρι αυτο αναπτυσσονται και βακτηριδια.Κανει τελικα δουλεια ή να το βγάλω ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries