Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 02-07-10, 16:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι επικίνδυνο γιατί από σένα ακούω πρώτη φορά αυτό τον τρόπο χρήσης, αλλά προσωπικά δε θα το έκανα! Για μένα άλλαξέ το.

Αυτή η σκόνη (όπως και οι παρόμοιες) έχουν συγκεκριμένο τρόπο χρήσης. Τη χρησιμοποιούν νομίζω για όλα τα ερπετά, αλλά επειδή οι RES τρώνε στο νερό δε χρησιμοποιείται το ίδιο εύκολα, ειδικά πάνω σε pellets. Συνήθως τη ρίχνουν πάνω σε τροφές που μπορούν να την απορροφήσουν-κρατήσουν, όπως γρύλους και λαχανικά. Για να τη χρησιμοποιήσεις με τα pellets θα πρέπει να τα μουλιάσεις, να τα βουτήξεις στη σκόνη και να τα αφήσεις να στεγνώσουν πριν τα δώσεις στη χελώνα. Αν τρώνε από το χέρι σου τότε τα μουλιάζεις να μπορούν να τα φάνε κατευθείαν και τους τα δίνεις χωρίς να πέσουν στο νερό. Θα προσπαθήσω να σου βρω αν μπορέσω πόσο να δίνεις για να μη δίνεις υπερβολικό και να βρω μια πληροφορία που θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι προτείνουν συμπληρώματα ασβεστίου χωρίς φώσφορο και δε θυμάμαι το γιατί. Εμένα πάντως δεν μου αρέσουν αυτές οι σκόνες, λόγω της δυσκολίας χρήσης, και ευτυχώς δεν τις έχω χρειαστεί και ελπίζω και ποτέ. Η χελώνα έχει κέλυφος σαν πέτρα, μόνο που έχει ειδική λάμπα και ισορροπημένη όσο μπορώ διατροφή.

Τι βιταμίνες σου έδωσε;

Επίσης, πάλι εκ πείρας να σου πω, μην αγοράζεις πράγματα πριν να είσαι σίγουρη ότι τα χρειάζεσαι και τι να τα κάνεις επειδή σου λέει απλά ο πωλητής (που το πιθανότερο είναι να μην ξέρει και πολλά) ότι τα θες. Μπορεί τώρα όντως να θες ασβέστιο παραπάνω, απλά είναι γενική η συμβουλή μου.
-------------------------
Καλά που το αναφέραμε γιατί το είχα ξεχάσει τελείως! Λοιπόν, μπορεί να μη σε νοιάζει και τόσο αυτή τη στιγμή, απλά πρέπει να υπάρχει μια αναλογία ασβέστιο 2:1 φώσφορος γιατί ο φώσφορος δεσμεύει το ασβέστιο και πάει χαμένο, για αυτό και προτείνουν κάτι καθαρό γενικά, αλλά δε νομίζω ότι αυτή τη στιγμή σε καίει τόσο αυτό.

Δική μου πρόταση 3 φορές τη βδομάδα μέχρι να στρώσει το καβούκι και μετά μια φορά είναι αρκετή.

Και πάλι όμως φτιάξε το περιβάλλον τους γιατί συζητάμε το (κάτσε να βρω μια καλή παρομοίωση και να χαίρομαι μόνος μου!)..... πόσα πουλόβερ να φορέσουμε αντί να ανάψουμε το καλοριφέρ! (Την άλλη φορά θα σκεφτώ κάτι πιο έξυπνο!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 02-07-10 στις 16:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 11 queries