Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-07-10, 01:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Άπειροι οι συνδυασμοί με 4 λάμπες και δεν πρόκειται να βρεις ΤΗΝ απάντηση, οι γνώμες είναι όσοι και οι χομπίστες.
Άκου λοιπόν άλλη μία:

Αφού έχεις ήδη 1 Sylvania standard daylight και 1 aquapor f18t8 GR 18W (αυτή έχει ροζ φωτισμό), εγώ στην θέση σου θα πρόσθετα 1 ακόμη ροζ
(Sylvania GRO-LUX ή arcadia original tropical ή sera plant color, αδιάφορο για μένα ποιά, όποια βρεις φθηνότερη) και 1 οποιαδήποτε λευκή των 2-3
ευρώ από ηλεκτρολόγο, με ψυχρό ή θερμό λευκό φως, ανάλογα με τα γούστα σου (πχ μια ακόμη Sylvania standard daylight θα ήταν ΟΚ).

Επειδή έχω φουλ φυτεμένο με 3 Sylvania GRO-LUX και 1 λευκή, νομίζω ότι τα φυτά πηγαίνουν 5% καλύτερα, αλλά το ενυδρείο δεν βλέπεται από
την ροζίλα, οπότε θεωρώ ότι μια καλή λύση αποτελεί ο συνδυασμός 2 ροζ για τα φυτά και 2 λευκές για σένα και τα ψάρια, ασχέτως μάρκας.

Όλες οι μάρκες που σου προτάθηκαν είναι καλές, αλλά η διαφορά που θα "δεις" στα φυτά σου (αν δεις) με την μια ή την άλλη, θα είναι ελάχιστη
ή θα οφείλεται σε κάποιον άλλο παράγοντα, όχι απόλυτα ελεγχόμενο, (όπως το CO2, η λίπανση, η θερμοκρασία, η φυτόμαζα, η θέση κάθε φυτού,
το υπόστρωμα, η συχνότητα των αλλαγών κλπ), θέλω να πω ότι είναι τόσοι οι αστάθμητοι παράγοντες, που δεν μπορούμε να πούμε ότι η
τάδε λάμπα έκανε καλύτερη δουλειά από την άλλη, άδικα για μένα το ψάχνεις τόσο πολύ, βάλε 2 και 2 και δώσε βάρος στα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries