Θέμα: Mπλε ματια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 29-06-10, 20:48
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηδανε?? Και μου περασε απο το μυαλο επειδη ειναι πιο πολυ φαν της επιφανειας,αλλα οπου και αν διαβασα,κανενας δεν το ανεφερε,οποτε και υσηχασα,αλλα...με εβαλες σε σκεψεις τωρα..
Το ενυδρειο ειναι 60x30x30,αλλα καθαρα ειναι γυρω τα 45 .Προς το παρον χανονται εκει μεσα τοσο ψειρες που ειναι ,αλλα το εχω στα πλανα για μετα το καλοκαιρι ενα μεγαλυτερο.Αλλαγες γινονται καθε εβδομαδα λογω φυτων και λιπανσης και συμπληρωνω καθε μερα γυρω στο 1,5 λιτρο (ανοιχτο βλεπεις...) οποτε εχουν παντα καθαρο και φρεσκο νερακι.Εχω το καπακι του ενυδρειου αλλα δεν εμπαινε με κανεναν τροπο δευτερη λαμπα και ετσι το εβγαλα και εβαλα αλλο φωτιστικο.Απο αρσενικα και θυληκα πρεπει να ειναι 2 και 4 αντιστοιχα τα furcatus και 3+3 τα gertrudae,αν δεν πεφτω τοσο εξω.
Κατα τα αλλα οι παραμετροι του νερου πρεπει να ειναι αρκετα ενταξεi για τα συγκεκριμενα ψαρακια,θερμοκρασια 26 , gh9 , kh8 και 7ph.Τους προετοιμαζα το σπιτι οσο τα περιμενα..
Δυστυχώς πηδάνε ο κύριος λόγος είναι επειδή κολυμπούν κοντά στην επιφάνεια όπως είπες και εσύ.(συνήθως συμβαίνει σε μικρά ενυδρεία) Είναι ταχύτατα και υπερκινητικά ψάρια και σε περιπτώσεις "πανικού" (κλείσιμο φώτων, δυνατοί θόρυβοι) μπορεί να αντιδράσουν με αυτό τον τρόπο. Επίσης αντιδρούν έτσι όταν υπάρξουν απότομες μεταβολές στο νερό π.χ. απότομη μείωση Ph….πάντως για να είσαι καλημένη για μένα βάλε το διάφανο καπάκι αν μπορείς. Τα λίτρα όντως είναι λίγα …να εχεις υπόψην σου στο επόμενο ενυδρείο να έχεις αρκετό μήκος και χώρο ώστε να κινούνται άνετα. Στην αρχή επειδή είναι μικρά νομίζεις ότι τους επαρκεί ο χώρος αλλά όταν μεγαλώσουν …. Αριθμητικά (αρσενικά-θηλυκά) είναι καλά όπως βγήκαν … το καλύτερο θα ήταν 2-4 Οι παράμετροι είναι καλές



__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries