Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 24-06-10, 15:45
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παροτι ειμαι ο πιο νεος εγγεγραμμενος χρηστης απο τους προηγουμενους σχολιαστες και συνεπως ο λιγοτερο εμπειρος σχετικα με την ιστορια του φορουμ ,ισως καποιοι να θυμαστε μια συζητηση που ειχα ξεκινησει σχετικα με το ποιες αρχες πρεσβευει το GAB, τι ρολο εχουν οι moderators και μεχρι που φτανει η ελευθερια λογου(το ποστ που ειχα παρει αφορμη ηταν μια απαντηση σε μια αγγελια νεου χρηστη απο παλαιοτερο μελος την οποια με τα δικα μου προσωπικα κριτηρια βρηκα αγενη).

Απο τοτε,αφου μου απαντησαν με σαφηνεια οι moderators οτι δεν επεμβαινουν οταν καποιος ειναι αγενεις,αλλα μονο οταν βρισει,προσβαλλει και καταπατησει τους κανονες του φορουμ(ναι,εκεινα τα ψιλα γραμματα που κανενας μας δε διαβαζει,ναι εκεινα...).
Ετσι κι εγω απεφυγα καθε ειδους συζητηση για οποιοδηποτε θεμα και απλα εμπαινα να ενημερωθω σχετικα με το χομπι διαβαζοντας ποστ και αρθρα απο φιλους συνχομπιστες, γιατί δεν ήθελα να εμπλακώ σε διαφωνίες σχετικά με το ύφος-τροπο των απαντήσεων απο αλλους συγχομπιστες.

Το θεμα που συζητατε ειναι τρομερα ενδιαφερον και θα ηθελα να μεταφερω καποια συμπερασματα που εχω βγαλει,τα οποια μοιραζονται πιστευω αρκετοι.

1ον. Τα φορουμ οντως ειναι καφενεια.
Αν δεν σου κανουν ο καφετζης, οι σερβιτοροι και οι λοιποι πελατες,απεφυγε να πας γιατι θα σου βγει ο καφες απο την μυτη.
Αν πας παραυτα επειδή κάνει καλό καφέ και μιλανε για θεματα που σε ενδιαφερουν, ακου το κους-κους,πιες ενα καφε και φυγε,αλλιως μονο σε καυγαδες μπορει να καταληξεις.

2ον.Στα φορουμ ο τροπος γραφης ειναι το Α και το Ω για χρηστες,μοντερειτορς και ιδιοκτητες.
Ανθρωποι που γραφουν οπως μιλουν και δεν ειναι εξοικιωμένοι στη χρηση του γραπτου λογου,βγάζουν λάθος εντυπώσεις.
Κάποιος που μιλάει κοφτά φαίνεται απότομος και αγενής όταν γράφει,κάποιος που μιλάει δυνατά εριστικός,κλπ... Μπορει να μην ειναι,αλλα παραυτα ετσι φαινεται.
Και το αστειο ειναι οτι πολλοι με τρομερες γνωσεις και καλες προθεσεις φαινονται συχνα μακακες...Και στο ιντερνετ εισαι οτι φαινεσαι.

3ον. Και για μένα το πιο σημαντικό,εσφαλμένη ή όχι αυτή είναι η άποψη μου.
Δεν ξέρω τι πρόθεση υπήρχε όταν δημιουργήθηκε το GAB από τον Τόλη και τα παιδιά που τον βοήθησαν,αλλά αυτή τη στιγμή
το GAB ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ένα φορουμ εξειδικευμενων χρηστων με απωτερο σκοπο τη διασωση ειδων και την παρατηρηση των υδροβιων μας φιλων στο φυσικο τους περιβαλλον.
Αυτό που ξέρω είναι αυτό που βλέπω.
To GAB για καθε νεο χρήστη-μέλος ΕΙΝΑΙ μια βιβλιοθηκη γνωσεων όπου υπάρχουν εξακριβωμένες πληροφορίες για καθε νεο στο χομπι για να τον βοηθησουν για μια σωστη αρχη, ενα μερος συζητησης,παζαριου και βοηθειας μεταξυ χομπιστων, μια διαδικτιακη πυλη ενημερωσης οπου οι πιο εμπειροι βοηθαν τους νεους και παράλληλα μοιράζονται τις γνώσεις τους.

Και οι νεοι απεχουν πολλα μιλια απο το να διασωσουν ειδη και να δημιουργησουν ορθα βιοτοπικα ενυδρεια.
Ισως με τη σωστη προσεγγιση και βοηθεια ομως να το καταφερουν και αυτο αργοτερα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01785 seconds with 11 queries