Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 21-06-10, 08:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Ότι η αντλία δεν συνιστάτε να μπει στην βάση της λίμνης γιατί σε περίπτωση απώλειας η λίμνη θα αδειάσει εντελώς.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι ………… αλλά αφού γουστάρεις οκ!!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ είναι και το λίνκ του κατασκευαστή.
http://www.evolutionaqua.com/acatalo...n_Brochure.pdf
Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, μπορούν να δουν από την μεταφορά του κειμένου από το μάνιουαλ της εταιρείας αν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ή όχι.

Το ότι πολύ εύστοχα αναδεικνίει το θέμα της πλήρης αποστράγγισης, δεν έχει να κάνει με τίποτε από το φίλτρο από μόνο του. Είναι μαι λογική που συνιστάται από όλους τους κατασκευαστές σε περίπτωση κάποιας πιθανής διαρροής από οποιοδήποτε σημείο εηωτερικά της λίμνης. Συνιστάται η αντλία να είναι τοποθετημένη τουλάχιστον πάνω σε ένα τούβλο ώστε να αποφύγουμε την περίπτωση αυτή.

Όπως και να έχει, εσύ σε μια τέτοια περίπτωση τί θα κάνεις που με την πρώτη απώλεια νερού από την υπερχείλιση θα σου κάψει την αντλία? Και μη μου πεις σε παρακαλώ ότι θα έχεις την αυτόματη πρόνοια αναπλήρωσης του νερού, γιατί το ίδιο θα σου πω και εγώ...

Επίσης, τα 30 τόσα κοι σε 5000 λίτρα, όχι απλά είναι απαγορευτικά, αλλά όπου στον κόσμο το αναφέρεις θα σε πάρουν κυριολεκτικά με τις πέτρες... Μια αναλογία δηλαδή 165 λίτρα ανά κόι (και μετά φωνάζουμε στους αρχάριους...) Και ναι, ενδιαφερόμαστε αν μη τι άλλο για την αξιοπρεπή διατήρηση των εν λόγω ψαριών.

Δεν μου απάντησες, για το πείραμα υπερχείλισης...θα το κάνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 10 queries