Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 18-06-10, 20:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το πείραμα του Βαγγέλη έχει 1 μόνο σκοπό (αν δεχθούμε τους ισχυρισμούς του για απουσία οικονομικών επιδιώξεων):

Να δημιουργήσει ένα (κατά τη γνώμη του) όμορφο και σπάνιο ή ακόμη και μοναδικό ψάρι, που θα το έχει μόνον αυτός ή πολύ λίγοι.

Τι θυσιάζει σ' αυτήν του την προσπάθεια? Τα πάντα:

1. Ταλαιπωρεί δυστυχισμένα και ανάπηρα υβρίδια που έχουν φτιαχτεί από απάνθρωπους παραγωγούς, με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος τους.
2. Ταλαιπωρεί και καταδικάζει σε θάνατο το 95% των στείρων και προβληματικών απογόνων τους, που δεν θα έχουν το επιθυμητό "χρώμα".
3. "Βιάζει" κάθε έννοια φυσικής επιλογής και χομπιστικής δεοντολογίας, στο όνομα του "πειραματισμού" και της περιέργειας-ματαιοδοξίας.

Αναρωτηθείτε σας παρακαλώ αν αξίζουν αυτές οι "θυσίες" για να επιτευχθεί ένα διαφορετικό, ή σπάνιο, ή πολύχρωμο ψάρι?

Κι ας τελειώσει κάποτε το παραμύθι του σεβασμού στην διαφορετικότητα και στην "αντίθετη άποψη". Όχι, προσωπικά δεν μπορώ να σεβαστώ
τον βασανισμό και την παραγωγή ανάπηρων ζωντανών, για να επιβιώσει το 5% και να καμαρώνουμε για τα χρώματα και τα σχήματα που "πετύχαμε".

Βαγγέλη δεν σε θεωρώ χομπίστα, ούτε ενυδρειόφιλο, δεν πιστεύω ότι μοιραζόμαστε τις ίδιες αρχές και για εμένα δεν τίθεται ζήτημα
"διαφορετικής άποψης" που καταπιέζεται από τον "κακό" Τόλη, αλλά ζήτημα αρχών που εσύ δεν διαθέτεις παρά την 27χρονη εμπειρία σου
που δεν σου έμαθε τίποτε καλό. Στα δικά μου μάτια είσαι ένας παραστρατημένος άνθρωπος, χωρίς αρχές, που έχει ανάγκη βοήθειας.

Αδιαφορώ αν αποχωρήσεις από το φόρουμ, οι πρακτικές σου, η ιδεολογία σου, το ηθικό σου υπόβαθρο κι εσύ ο ίδιος, δεν θα μου λείψετε.
Αν σε έβρισκα εδώ, να διαφημίζεις τα πειράματά σου, δεν θα γραφόμουν ποτέ κι απορώ που είσαι περήφανος γι αυτά και κοκορεύεσαι.
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries