Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 17-06-10, 11:44
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ χαίρομαι που σας άρεσε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην περίπτωσή σου που περίπου προσπαθείς να έχεις την υγρασία και πόσο το λειτουργείς; Πάνω κάτω οι απαιτήσεις (σε υγρασία) των φυτών που μπαίνουν σε vivarium είναι παρόμοιες ή πρέπει να προσέξεις πολύ τι θα βάλεις; Το ξέρω ότι εάν θες να φτιάξεις ένα άρτιο σύστημα πρέπει να προσέξεις χίλια δυο πράγματα με κυκλοφορία ζεστού-κρύου αέρα, διάφορες ζώνες ίσως υγρασίας κλπ που τελικά μιλάμε για πολύ κόπο και χρήμα και απλά έχω δει χωρίς να έχω διαβάσει, αλλά έτσι μια μικρή ιδέα από τη δική σου εφαρμογή (χωρίς να ψάξεις πάλι 3 ώρες για να γράψεις έκθεση)!




Φίλε Στέλιο η υγρασία είναι 85 % σταθερά μετρώντας με το υγρόμετρο …(έχω βάλει τυρφόχωμα για υπόστρωμα το οποίο διατηρεί την υγρασία και κάνει όξινο το περιβάλλον). Αυτού του τύπου vivarium δέχονται διάφορα φυτά αφού έχω και emersed όπως glosso,java fern ceratopteris διάφορα moss και βρύα, φτέρες από την φύση έχω καταλήξει πώς όλα θέλουν των καιρό τους για να προσαρμοστούν πιστεύω πως αν είχε δημιουργηθεί πρόβλημα θα το έβλεπα από τα emersed αφού είναι πιο ευαίσθητα …Τώρα η επιλογή τον φυτών γίνεται ανάλογα με το τι θέλεις να φτιάξεις και ανάλογα την οξύτητα του εσωτερικού, σκέψου οτι έχω βάλει αρκετά φυτά που θέλουν όξινο περιβάλλον αλλά και τις φτέρες που θέλουν ουδέτερο προς αλκαλικό (αλλα προσαρμόστηκαν τοποθετώντας τα σε πέτρες) με λίγα λόγια καλό είναι να δούμε τι ζητάνε τα φυτά και να το προσφέρουμε . Γενικά έχω παρατηρήσει οτι το πρόβλημα δεν είναι η υγρασία αλλα η θερμοκρασία η οποία πρέπει να παραμένει χαμηλή…οπότε χαμήλωσα των φωτισμό σε λιγότερες ώρες…το καλό είναι ότι στο δωμάτιο μου έχω a/c οπότε δεν έχω μεγάλο πρόβλημα η θερμοκρασία είναι 20-22 °C



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλό θέλω κι εγώ, έχω βαρεθεί να αλλάζω χαλασμένα foger, που το βρήκες?
Γιώργο σου απάντησε ο Γιωργάκης αυτό το mist πρέπει να έχει αντί για μεμβράνη κεραμικό υλικό θα το ανοίξω και θα σου πώ….εκεί φαίνετε η ποιότητα….και η αντοχή



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφο!!οπως επισης και το τραγουδακι πολυ καλο!!πως λεγεται ????

Σε ευχαριστώ φίλε Ακη το τραγουδάκι είναι απο τα αγαπημένα μου και είναι απο το soundtrack της ταινίας Amelie. Yann Tiersen - J'y Suis Jamais Allé
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01878 seconds with 11 queries