Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 12-07-03, 01:42
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Καλώς τον Σωτήρη μας !!!!!! Καιρό έχω να σε δω.. (και ακούσω !!)Εχουμε στο MCH ένα άρθρο.. http://www.malawicichlidhomepage.com...practice2.html στο οποίο υπάρχει ένας συγκεντρωτικός πίνακας που δείχνει τι φιλτράρισμα κάνουμε στα ενυδρεία μας. Από εκεί και πέρα, ενώ σε ένα μεσαίο ενυδρείο (π.χ. 400 λίτρα) το να έχεις 5Χ φιλτράρισμα είναι (για μένα) αναγκαίο, σε ένα ενυδρείο 1300 λίτρα δεν είναι αναγκαίο να πας στα 6500 λίτρα / ώρα, μπορείς άνετα να κάνεις την δουλειά σου και μέ ένα φίλτρο των 2500 λίτρων ανα ώρα. Αυτό είναι αποτέλεσμα (ας το πούμε έτσι) δύο παραγόντων. Πρώτον, ένα μεγάλο ενυδρείο έχει συνήθως μικρότερο φορτίο / λίτρο από ό,τι ένα μικρότερο. Μπορεί π.χ. να βάλει κάποιος 40 mbuna σε ένα 500άρι (το έχω κρατήσει και με 70) αλλά δεν πρόκειται να βάλει αντίστοιχα 100 - 180 mbuna σε ένα 1300άρι. Συνήθως βάζει κανείς πολύ λιγώτερα κομμάτια. Δεύτερον, ένα μεγάλο ενυδρείο, εκτός από το τι έχει στο βιολογικό του φίλτρο, έχει τεράστιες επιφάνειες γυαλιών και υποστρώματος οι οποίες είναι δευτερογενείς αποικίες βακτηριδίων που κάνουν μέρος της δουλειάς του "κεντρικού" φίλτρου. Τρίτον, το μεγάλο ενυδρείο, όταν έρθει σε ισορροπία, διαταράσσεται πολύ πιό δύσκολα από το μικρό, οπότε η υποβοήθηση που χρειάζεται είναι μικρότερη - σχεδόν σε όλους του τομείς. Πηγαίνοντας στο θαλασσινό ας πούμε, τα skimmers που χρησιμοποιώ στα 140άρια μου είναι τα ίδια που θα πάνε στο 500άρι (όταν και αν γίνει.. ). Στα 140άρια δεν αισθάνομαι "άνετα" ξέροντας ότι το παραμικρό μπορεί να τα "γυρίσει" σε πολύ μικρό διάστημα - για αυτό το λόγο, έχω καταλήξει σε μεγάλο over-rating των υποστηρικτικών μηχανημάτων. Στο 500άρι έχω μιά μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας και θα πάω με πολύ μικρότερο over-rating, σε όλα, εκτός του φωτισμού. Δεν ξέρω αν απάντησα σε αυτό που ρώτησες..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01087 seconds with 10 queries