Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-06-03, 02:53
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αλλα κατά:

Ακόμη μερικές συνδέσεις από τις οποίες μπορεί να βγει νερό (μην μου πείτε ότι αυτό δεν γίνεται, γιατί γίνεται).

Πρόβλημα σε απλές κατασκευές σε περίπτωση συνδυασμού εξάτμισης και / ή διακοπή του ρεύματος.

Σημαντικά περισσότερο βάρος και μάλιστα σε συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου (κοινώς το πάτωμα δεν αντέχει ότι και να του βάλουμε).

Καταλαμβάνεται πολύ περισσότερος χώρος ο οποίος πάντα είναι σε έλλειψη κάτω από ένα ενυδρείο.

Η δε χρησιμότητά του είναι κάτι που συζητιέται, όχι εδώ όμως, το θέμα είναι πολύ μεγάλο. Επιγραμματικά αναφέρω ότι η αύξηση του όγκου του ενυδρείου με αυτόν τον τρόπο πιθανόν να είναι εις βάρος των ψαριών, ενώ από την άλλη ο μεγάλος χώρος για βιολογικά υλικά (εφόσον δεν πάμε σε extreme καλλιέργειες αναερόβιων βακτηριδίων ή τίποτα περίεργα algae scrubbers) είναι απλά άχρηστη. Το να έχω 5 βιόμπαλλες με 5 βακτηρίδια την μία αντί για 25 με 1 βακτηρίδιο την μία μου φαίνεται απλά πιό έξυπνο (και σίγουρα πιο οικονομικό). Το συνολικό βακτηριακό φορτίο που μπορεί να κρατήσει ένα ενυδρείο είναι συγκεκριμένο και βασίζεται σε παραμέτρους του ενυδρείου (τροφή, είδη, μέγεθος κ.λ.π.). Το αν εγώ θα βάλω 1.000.000 βιόμπαλλες, αντί για 50 που χρειάζονται, δεν αλλάζει τίποτα.

Επίσης το θέμα είναι και το κόστος όπως και το μόνιμο της κατασκευής. Με 250 Ευρώ παίρνεις το 2260 της ΕΗΕΙΜ και καθαρίζεις ό,τι ενυδρείο και νάχεις μέχρι τα 600 (τουλάχιστον) λίτρα. Και αν θες να το βγάλεις το βγάζεις σε δευτερόλεπτα και το βάζεις ας πούμε από την αλλη μεριά ή πίσω ή οπουδήποτε.

Υπάρχουνε συστήματα στα οποία είναι η καλύτερη λυση και άλλα στα οποία είναι overkill (υπερβολή). Ακόμη και στα θαλασσινά ο ρόλος του είναι σχετικά διαφορετικός χωρίς και εκεί να αποτελεί την καλύτερη δυνατή λύση.. Τώρα σε 200 λίτρα ενυδρείο γλυκού νερού μάλλον υπερβολή θα τόλεγα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01077 seconds with 11 queries