Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 27-05-10, 08:58
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγα σημερα στο φαρμακειο να παρω ερυθρομυκίνη και μου ειπαν οτι καταργηθηκε και μου προτεινε clarithromykin(αντιβιοτικο klaricid) σε δισκια των 500.Εχει κανεις αποψη για αυτο?
Το φάρμακο που κυκλοφορούσε ήταν το Erythrocin. Έχει σταματήσει να βγαίνει και θα είναι τυχερός κάποιος να βρεί κανένα που έχει μείνει σε κάποιο μη κεντρικό φαρμακείο.
Όμως υπάρχει και η erythromycin base. Δεν είναι φάρμακο αλλά καθαρή ερυθρομυκίνη (χωρίς τα έκδοχα που περιέχουν τα φάρμακα) σε σκόνη που την χρησιμοποιούν οι φαρμακοποιοί για να παρασκευάζουν κρέμες για την ακμή.
Χθές το απόγευμα ξεκίνησα την θεραπεία του ενυδρείου μου με τέτοια σκόνη και ήδη το πρωί τα αποτελέσματα ήταν ορατά. Τα ψάρια είχαν απολύτως φυσιολογική συμπεριφορά. Θα σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα μόλις ολοκληρωθεί η θεραπεία.
Την σκόνη αυτή την αγοράζεις με το γραμμάριο (1,25 ευρώ/γρ). Το πρόβλήμα βέβαια είναι να χωρίσει κάποιος την απαραίτητη ποσότητα της καθημερινής δόσης που χρειάζεται για την θεραπέια. Αυτό μπορεί να γίνει με το μάτι, εκτός κι αν έχει κάποιος ζυγαριά που έχουν στα φαρμακεία που μετράει μικρογραμμάρια (πράγμα μαλλον απίθανο).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01373 seconds with 11 queries