Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 09-05-10, 11:33
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Σε ότι αφορα τωρα το νουφαρο με τα χρυσοψαρα, δεν πιστευω ότι υπαρχει προβλημα συμβατοτητας, αλλα εχε υποψη οτι τα νουφαρα θελουν πολυ φως και μεσα σε σπιτι ακομα και με φωτιζομενο ενυδρειο δυσκολα θα μεγαλωσει... Κατα δευτερο λογο, αν τυχον αναπτυχθει θα καλυπτει την επιφανεια και θα εμποδιζει την επιφανειακη οξυγονωση του νερου... Αν το δεις και ζοριζεται, καντο καλυτερα γλαστρολιμνη στο μπαλκονι με μερικα γκαπυ για να μην εχεις προβλημα με κουνουπια...

Χαλικι να βαλεις, όχι τοσο για το φυτο, όσο για να συγκρατουνται ευκολοτερα οι ακαθαρσιες απο τα χρυσοψαρα και να μην φερνουν βολτες στο ενυδρειο.

Σε οτι αφορα τα κοι, εχω δυο ψαρια σε μια λιμνουλα εδω και παρα πολλα χρονια -έχουν γινει πολύ μεγάλα τώρα σε μεγεθος. Θυμαμαι, θα έχει πέντε χρόνια, ειχα θελησει να συμπληρωσω νερο στη λιμνη φροντιζοντας παραλληλα και για την οξυγόνωση της, και εβαλα το λαστιχο ποτίσματος να τρεχει απο καποιο υψος στο νερο.. Στην περιοχη εκεινη, τα κοι αρχισαν αμεσως να παιζουν στον αφρο. Αφησα τη λιμνη γυρω στη μιση ωρα να γεμισει και αν και ακουσα εναν περιεργο θορυβο παφλασμου, δεν εδωσα σημασια...
Οταν επεστρεψα βρηκα το μεγαλυτερο κόι εξω απο τη λιμνη, φαινομενικα νεκρο.. Πρεπει να ειχει μεινει γυρω στο ενα τεταρτο στον ήλιο και στο χώμα... Το έβαλα στο νερο, δεν έδειξε αμεσα σημαδια ανακαμψης, για μεγαλο διαστημα (ολο τι καλοκαιρι) καθόταν ακίνητο, αλλα τελικα ανέκαμψε και σημερα ειναι μια χαρα... Μου εκανε μεγαλη εντυπωση η αντοχή τους όσο και η ταση τους για παιχνιδι στον αφρο...
Απο τοτε δεν εχω ξαναβαλει νερο να πεφτει με μεγαλη πιεση και δεν ετυχε να ξαναβγει ψαρι απο το νερο, αν και συνεχιζουν να παιζουν γυρω απο το τεχνητο συντριβανακι οταν το ανοιγω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01374 seconds with 10 queries