Θέμα: υποστρωμα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 02-05-10, 23:57
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δεν μπορούμε να βάζουμε ταμπλέτες βυθού ίση με την αναλογία των λίτρων του νερού, και ταυτόχρονα και υγρό λίπασμα ίσο πάλι με την αναλογία των λίτρων του νερού που αναγράφεται στη συσκευασία, γιατί έτσι διπλασιάζουμε την ποσότητα και όπως ανέφερα και ποιο πάνω θα σοκάρουμε ή και μπορεί να κάψουμε τις ρίζες των φυτών.

Κάπου δεν καταλάβατε τι είπα, ανέφερα ότι δεν κάνει η παράλληλη χρήση υγρού λιπάσματος με ταμπλέτες γιατί διπλασιάζουμε την δοσολογία. Πολλοί φίλοι αυτό κάνουν και δημιουργούν στρες στα φυτά και ανάπτυξη άλγης.
Φίλε μου, τις ταμπλέτες δεν τις διαλύουμε στο νερο, στο υπόστρωμα τις βάζουμε. Συνεπώς αν η ταμπλέτα δεν ξεθαφτεί κατά λάθος δεν πρόκειται να ελευθερώσει θρεπτικά συστατικά νερό. Νομίζω δηλαδή πως οι ταμπλέτες ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του νερού και τα υγρά λιπάσματα ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του υποστρώματος. Κάνω λάθος;

Επίσης δεν έχω καταλάβει αυτό που λες με το σοκ ή το κάψιμο από την μεγαλύτερη (ας πούμε διπλάσια) ποσότητα λίπανσης. Το λες από προσωπική εμπειρία ή το 'χεις διαβάσει κάπου; Δώσε κάποιο λινκ αν μπορείς...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries