Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 27-04-10, 08:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από adeligkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα
Εστειλα mail στο jellyfish art και ο τυποσ μου ειπε οτι το desktop ενυδρειο κοστιζει γυρω στα 130 δολλαρια. Αλλα για να στειλουν Ελλαδα πρεπει να εχουν παραγγελια για 500 $ περιπου. Για να στειλουν μεδουσες οι οποιες εχουν διασταση 2 ιντζες περιπου θελει παραγγελια για 700 $. Η καθε μεδουσα κοστιζει αν θυμαμαι καλα ειναι 20-30$ η μια οποτε δεν Ευρωπη?
Ευχαριστω
Φίλε μου, οι μέδουσες δεν είναι και ότι το ευκολότερο, όσον αφορά την διατήρηση τους σε ενυδρείο. Χρειάζονται πάντως κυλινδρικό ενυδρείο (χωρίς γωνιές), καθόλου βράχους και άλλα σημεία που μπορεί να τις πληγώσουν ή και να τις σκοτώσουν, πολύ καλή κυκλοφορία του νερού.

Δεν γνωρίζω αν οι συγκεκριμένες που έχεις δει, μπορούν να τραφούν με έτοιμες τροφές, μάθε πληροφορίες είδους, διατροφής, αλλά το κυριότερο τελικού μεγέθους και ενυδρείο/λίτρα που απαιτούνται. Τα ξαδέλφια τους "κνιδόζωα" κοράλια και ανεμόνες μπορούν να τρέφονται με έτοιμη/κατεψυγμένη τροφή. Συνήθως όμως, οι μέδουσες κολυμπούν στις ανοικτές θάλασσες όπου υπάρχουν κοπίποδα (ζωντανά) για να τραφούν και ποτέ δεν ψάχνουν για τροφή στην άμμο. Δεν είμαι γνώστης του εξοπλισμού που απαιτείται για αυτόν τον σκοπό, αλλά πρέπει η τροφή τους με κάποιο τρόπο να αιωρείται στο νερό. Σε ντοκιμαντέρ πάντως έχω δει να ταίζονται μέσω σύριγγας με ζωντανή τροφή που ελευθερώνουν στο νερό. Υπάρχουν δε είδη που αναπτύσσουν απάνω τους συμβιωτική άλγη ώστε να τρέφονται εν μέρει ή ολοκληρωτικά από αυτήν, όπως ακριβώς κάνουν και τα κοράλια.

Καλό θα ήταν πάντως να γενικευόταν ένα τέτοιο θέμα, ώστε επί τέλους να έχουμε και στον ελληνικό χώρο και αυτού του είδους ενυδρείο.

Εύχομαι να βοήθησα περί γενικολογίας....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries