Θέμα: DIY CO2 problems
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-04-03, 10:41
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
Ας πάμε στο DIY CO2, μάλλον έχεις διαροή από κάπου.
Τις πρώτες ημέρες υπάρχει μεγάλη παραγωγή CO2 με αποτέλεσμα να έχει αρκετή πίεση το αέριο και να υπερνικά την διαροή.
Αλλά όσο περνάει ο καιρός - στην περίπτωση διαροής - βλέπεις να σταματούν οι φυσαλλίδες μετά από λίγες ημέρες.
Μου έχει συμβεί και σε εμένα παλιότερα, μέχρι που βρήκα από χάνει το σύστημα και επιδιορθώθηκε
Επίσεις, καλό θα ήταν να κρατάς (χοντρικά) μία αναλογία, 1 κούπα ζάχαρης για κάθε λίτρο νερού.
Το λάδι είπες ότι το βάζεις για να μην κάνει αφρό, υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το επιθυμείς ?
Ρωτάω μήπως είναι και αυτό κάποιος λόγος που δημιουργεί πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό το Πατέντα-στρώμα λάδι.
Ααα και η μαγιά, είναι μεγάλη (σχετικά) η ποσότητα που βάζεις, θα ήταν πιο καλό να την ελλατώσεις κι'άλλο.
Και αυτό γιατί η μαγιά αν είναι λίγη, το μίγμα θα κρατήσει περισσότερο καιρό καθώς δεν θα σου "φάει" την ζάχαρι γρήγορα (μικρός πληθυσμός), έτσι κι αλλιώς θα αναπτυχθεί με την πάροδο των ημερών, μεγαλύτερη αποικία.
Προσωπικά δεν βάζω σόδα, γιατί έχει να "κάνει" με το ΡΗ
Και τελευταίο...... τι φυτά έχεις ?
Τα δικά μου, το καλοκαίρι, έτσι και πλησιάσει η θερμοκρασία τους 28-29 βαθμούς, αρχίζουν και χαλάνε, και μετά τους τριάντα δεν μένει κολυμπηθρόξυλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries