Θέμα: 600lt Malawi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 31-03-10, 10:07
Vag Ο χρήστης Vag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα,ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις σας και θα συμφωνήσω με τις περισσότερες...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
να υποθεσω λογω κοστους?? το λεω σωστα Vag?? δυστυχώς πολύ σωστα...

70 κιλα αραγωνιτη θα τον πληρωνε τουλαχιστον 140 ευρω αν δε κανω λαθος...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιπου. Φθηνοτερα παντως. Απλα αλλιως ειναι να βλεπεις το ασπρο σπασμενο κοραλλακι και αλλο η γκρι αμμος. Στην αρχή έβαλα λευκή ασβεστολιθική άμμο πάρου με κοκομετρία 0,2-0,5 η οποία ανεβάζει κατακόρυφα τις σκληρότητες. Συμφωνώ ότι έδειχνε καλύτερα σαν ενυδρείο αλλά πιστεύω ότι τα ψάρια στρεσάρονται περισσοτερο με τόσο έντονη άμμο. Άλλωστε στην λίμνη μόνο λευκή άμμο δεν συναντάμε...
Ασε που απο την αμμο ειχα χασει ολοκληρα κοπαδια απο κιχλιδες. Αυτα που εχει ο Vag τα ξαναβρισκεις ευκολα.
Εγω παντως θα προτιμουσα αραγωνιτη.Στα υπόψιν για την επόμενη αλλαγή με τις πέτρες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτού του είδους πέτρες μπορεί να τις συναντίσει κάποιος περισσότερο σε ποτάμια παρά στην λίμνη Μαλάουι, άρα συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσες να έβρισκες πέτρες που να πλησιάζουν στους μπεζ ομοιόμορφους χρωματισμούς. Συμφωνώ με το ομοιόμορφο των πετρών αλλά δεν είναι ποταμίσιες οι πέτρες. Είναι από θάλασσα και μάλιστα σε μια από τις περιοχές με την μεγαλύτερη συμπύκνωση ασβεστολιθικών πετρωμάτων, την Ευβοια κοντά στην Κύμη.

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν μιλάμε ειδικά για Μαλάουι, πρέπει να μιλάμε για άμμο και όχι χαλίκι.

Εντούτοις αυτά που λέω πιο πάνω είναι προσωπικές απόψεις.

Πολύ καλή δουλειά! Ευχαριστώ!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο φιλε!το κακο με αυτα τα ψαρια ειναι οτι δεν μενουν φυτα!!!προσπαθησα και εγω ανα διαστηματα με βαλισνεριες,απο 1 μετρο και πανω,σε 24 ωρες ηταν καπου στους 10 ποντους!!!Εντάξει σε ξεπέρασα, εμένα αντέξαν κανένα δίμηνο...Μάλλον επειδή ήταν μικρά τα ψαράκια
μαλλον προτιμανε χαμηλα φυτα...προσπαθησε αλλα δυσκολο το βλεπω να τις αφηνουν....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο και αυτά τα λίτρα είναι τέλεια για τις κιχλίδες, θα τις χαρείς, αλλά για τα φυτά συμφωνώ εμένα μόνο ανούμπιες αφήσανε, μέχρι και τα κρεμύδια (crinum) έφαγαν Η αλήθεια είναι ότι οι ανούμπιες δεν μου πολυαρέσουν.... και προσπάθησα να τις αποφύγω. Θα προσπαθήσω αλλη μια με βαλισνεριες και μετά θα υποκύψω
Ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να βοηθήσει για την διάταξη του νταμαριού, λειτουργικά και όχι τόσο αισθητικά. Ουσιαστικά όπως το έχω βάλει μιλάμε για ένα ενιαίο σύμπλεγμα, το οποίο απ ότι έχω δει σε άλλους το αποφεύγουν για να μπορούν τα χαρέμια να διαχωρίζονται. Ωστόσο τα 2 αρσενικά άφρα έχουν πλήρως διαχωρήσει τις σπηλιές τους και μάλιστα σπάνια εως ποτε κινούνται στην πλευρά του άλλου. Το ενυδρείο είναι σαν να έχει ένα απόλυτο φυσικό σύνορο στην μέση. Ακόμα και στο φαγητό σπάνια συναντιούνται!!!Τώρα τα λάμπιντο είναι λίγο στην μέση και μπλεγμένα και με προβληματίζουν... Γι αυτό προσέθεσα την στίβα αριστερά και σκοπεύω να προσθέσω άλλη μια αυτόνομη. Ιδέες;;;
__________________
ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΕΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΥΚΟΛΑ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02084 seconds with 11 queries