Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-03-10, 21:29
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν με πολυ βοηθα ... ...γενικα θελω να μαθω αν υπαρχει κανενας τυπος σαλιγκαριου που να μην κυνιγιεται απο τον μονομαχο και παραλληλα να μην ''βλαπτει'' τα φυτα του ενυδρειου καθως και αν οι μικρες red cherry κυνηγιουνται απο τον μονομαχο (εχω πυκνη βλαστιση) ? ..ευχαριστω
-------------------------

Ασφαλή θα ήταν τα zebra snails από άποψη τραυματισμού επειδή δεν εξέχει τίποτα από το καβούκι τους σε αντίθεση με τα μηλαράκια που βγαίνουν πολύ έξω και γίνονται τρωτά. Προτιμούνται ακόμα και σε κιχλιδοενυδρεία χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο. Τρώνε άλγες (πλήν τριχωειδούς) και γενικά δεν πειράζουν τα φυτά. ΟΜΩΣ θέλουν σκληρό νερό ενώ ο μονομάχος μαλακό. ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΗ ΙΣΩΣ ήταν ανεκτή μια μέση λύση χωρίς όμως να έχει πλήρη ευημερία ούτε ο ένας ούτε ο άλλος οργανισμός....


Βασικα φτανουν τα λιτρα?
-------------------------

Πιστεύω πως είναι αρκετά! Έχω δεί μονομάχο να συμβιώνει τέλεια με 4 ροδόστομους (σε τέλειους χρωματισμούς) σε αυτά τα λίτρα, με πυκνή java moss σε μερικά σημεία και red cherries με χρώματα πιο κόκκινο από οτιδήποτε άλλο έχω δεί εώς τώρα! Νερό 1/2 βρύσης, 1/2 απιονισμένο. Παράδοξο; ΝΑΙ! Κι όμως υπάρχει...

εεεε αυτο ειναι που θελω να αποφυγω πειτε μου τι θα επιχειρουσατε εσεις αν ξεκινουσατε μονομαχοενυδρειο?

Προσωπικά λιγότερα λίτρα, φυτεμένο ασιατικά και μόνο του!
....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01773 seconds with 11 queries