Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 11-02-03, 03:31
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Η παρουσία φωτός είναι η διέγερση της φωτοσύνθεσης παντού και πάντα. Από εκεί και πέρα το κύτταρο κυττάει αν μπορεί να την κάνει. Την αντίδραση την ξέρουμε όλοι. Νερό υπάρχει, διοξείδιο υπάρχει ; Εφόσον ναι, το χρησιμοποιεί, και μάλιστα όσο χρειάζεται. Αν το φως είναι λίγο και δεν διεγείρει όλους τους χλωροπλάστες χρησιμοποιούν διοξείδιο μόνο οι ενεργοποιημένοι. Από εκεί και πέρα, με το να φτιάχνει σάκχαρα το φυτό (το αποτέλεσμα της φωτοσύνθεσης) δεν πάει να πει ότι θα αναπτυχθεί κιόλας. Αν δεν βρίσκει τα υπόλοιπα που χρειάζεται θα τα πολυμερίσει σε άμυλα (εφόσον μπορεί) σαν ενεργειακή αποθήκη (βλέπε κόνδυλοι, βολβοί κ.λ.π.) για το μέλλον. Και αυτό όμως δεν μπορεί να το κάνει επ' άπειρον. Θα χρειαστεί καινούργια κύτταρα τα οποία επίσης θα φτιάξει με ό,τι βρει και όσο βρει. Αν κάτι του λείπει (είτε επειδή υπάρχει λίγο είτε επειδή η περίσσεια κάποιου άλλου παράγονται αναστέλλει την πρόσληψή του) τότε θα προχωρήσει φτιάχνοντας ελαττωματικά κύτταρα (βλέπε deficiencies) τα οποία θα δώσουν όργανα (π.χ. φύλλα) με διάφορα προβλήματα εμφανή ή όχι.

Επειδή υπάρχει μία σύγχυση στο θέμα αυτό από ό,τι φαίνεται στα παραπάνω μηνύματα, η φωτοσύνθεση ΔΕΝ σημαίνει ανάπτυξη του φυτού per se. Η φωτοσύνθεση είναι μία διαδικασία με την οποία το φυτό δεσμεύει την φωτεινή ενέργεια (Ε=h.ν) και την μετατρέπει σε χημική (σάκχαρα) την οποία θα την χρησιμοποιήσει για την ανάπτυξή του. Επειδή συνήθως φροντίζουμε με τα λιπάσματα κ.λ.π. να του δίνουμε τα απαραίτητα στο πιάτο, αρχίζει αμέσως και την διαδικασία ανάπτυξης και εμείς αυτό που βλέπουμε είναι μεγάλωμα βιομάζας ΚΑΙ φυσσαλίδες και θεωρούμε ότι το πρώτο είναι αποτέλεσμα του δεύτερου ενώ δεν είναι έτσι.

Οσον αφορά την παρατήρηση της Μαρίας σχετικά με την διακύμανση φυσσαλίδων και ανάπτυξης σε εποχιακή / περιοδική βάση στο ενυδρείο της, δεν θεωρώ ότι αυτό είναι κατ' ανάγκην κακό. Τουναντίον αυτό είναι και το φυσικό. Σε πολλές συζητήσεις με τους γκουρού (Παύλος, Τόλης) έχω θέσει σαν ζήτημα αυτόν τον μαραθώνιο στον οποίο υποχρεώνουμε τα φυτά μας να τρέχουν σε μόνιμη βάση. Ούτε 40 ppm διοξείδιο έχουνε στην φύση σε μόνιμη βάση, ούτε φως της ίδιας έντασης επί 12ωρο, ούτε καν φως από μία διεύθυνση (κάθετα από πάνω τους - ούτε 3 ώρες δεν συμβαίνει αυτό στην φύση) και πολλά άλλα. Είναι ένα θέμα. Τα πηγαίνουμε με 1000 σε μόνιμη βάση, χωρίς ούτε μία διακύμανση στην θερμοκρασία, ούτε καν την φυσιολογική εποχιακή διακύμανση. Δεν τα αφήνουμε να βγούνε στην επιφάνεια (που είναι το φυσιολογικό για τα περισσότερα από αυτά), τα κουρεύουμε όποτε θέλουμε χωρίς κανείς μας να ξέρει γιατί και πότε πρέπει (το γεγονός ότι "σκεπάζει" το διπλανό φυτό προφανώς δεν είναι λόγος.. ) κ.λ.π.

Μου έδωσε ο Παύλος ένα κομμάτι από αυτό το ελληνικό φυτό και το έβαλα με κρύα καρδιά στο πουσαρισμένο ενυδρείο. Αυτό το φυτό αυτή την εποχή θέλει 14 βαθμούς και σχετικό φως (συννεφιές κ.λ.π.). Εκεί που τόβαλα το παίζει επισκέπτης στον Ισημερινό. Οτι θα πάει τελικά, θα πάει. Διερωτώμαι όμως αν αυτό είναι το ζητούμενο. Θεωρούμε τα φυτά πιό κατώτερους οργανισμούς και πιό πολύ του χεριού μας ας το θέσω έτσι. Αν ήταν ψάρι ας πούμε ούτε που θα διεννοείτο κανείς μας να το κάνει αυτό, έτσι δεν είναι ; Για το φυτό όμως θεωρήθηκε ήσσονος σημασίας θέμα.

Εφόσον οι original μποστανάδες έχουν κάτι να διορθώσουν / προσθέσουν, το μικρόφωνο δικό τους. Αλλωστε εγώ έχω ακόμη άλγη οπότε.. καλή η θεωρία αλλά στην πράξη.. θέλω δουλειά ακόμη. Τώρα βέβαια με το PS ελπίζω ότι τα πράγματα θα βελτιωθούνε..

Θα αναφέρω την λέξη "φυσσαλίδες" ξανά, για να μην θεωρηθεί το μήνυμα εκτός topic.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries