Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 15-03-10, 11:23
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα μαρια.
λοιπον τα ψαρακια πανε και "κολλανε" στο τζαμι συνηθως επειδη θελουν να φανε (στο 99% των περιπτωσεων το κανουν οταν βλεπουν εσενα γιατι πιστευουν πως θα τους δωσεις φαγητο) ή επειδη νομιζουν πως εχει "συνεχεια" το ενυδρειο και οταν αντιλαμαβανονται οτι το τζαμι ειναι εμποδιο στρεφονται αλλου.
ΑΝ υπηρχε προβλημα με ακαταλληλο νερο απο τα οποιο τα ψαρια θελουν να ξεφυγουν...αυτο το κανουν πηδωντας συνηθως απο την επιφανεια...
οσο για το τριψιμο στο χαλικι ή καποια αντικειμενα-φυτα...αυτο σημαινει πολυ συχνα εξωπαρασιτα και θα πρεπει να συνεχισεις την παρακολουθηση..
αυτο με την αεραντλια δε το εχω ξανακουσει...αλλα ΑΝ ισχυει και η λογικη ειναι πως αποβαλονται με την αναταρραξη των φυσαλιδων (αεριες ειναι οι τοξινες?? ) τοτε το ιδιο γινεται και με την αναταραξη αποτο φιλτρο. δε νομιζω οτι χρειαζεσαι αεραντλια γι'αυτον τουλαχιστον το λογο.
Ευχαριστώ Πάνο για την απάντηση! Αυτό με την αεραντλία κι εμένα μου έκανε εντύπωση, όσο για το θέμα με τις τοξίνες φαντάζομαι ότι εννοεί ότι μπορούν να υπάρχουν και σε αέρια φάση και βρίσκονται διαλυμένες στο νερό και με την ανατάραξη "φεύγουν", τι να πω, δεν ξέρω καν ποιές μπορεί να είναι αυτές οι τοξίνες...Αυτό που μου κανε εντύπωση όμως, είναι ότι στην ουσία δεν προτείνει την αεραντλία (θεωρεί ότι ήδη υπάρχει), αλλά την αερόπετρα! Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε αεραντλία, ούτε αερόπετρα και δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργούν.
Η κίνηση των ψαριών δεν είναι για φαϊ σίγουρα (την κάνουν όντως και την κίνηση για φαϊ μόλις με βλέπουν και τις ξεχωρίζω). Είναι πιθανόν πάντως να θέλουν να "προχωρήσουν" παραπέρα, όπως είπες (τι να κάνουμε, ένα τόσο δα μυαλουδάκι το χουν ). Θα χω το νου μου γι αυτό που λες για τα εξωπαράσιτα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries