Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 14-03-10, 11:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
@raven : Αν και το σπίτι ειναι γενικά φωτεινό , πρόσεξα να το τοποθετήσω σε σκιερό μέρος ωστε να μην πέφτουν απευθείας οι ακτίνες του ηλίου πανω του. Δεν νομίζω να ειναι αυτό το πρόβλημα.

Οσο για το flourish εριχνα περίπου 1 ml οταν εκάνα την αλλαγή ( καθε κυριακή) και αλλο 1 ml μες την εβδομάδα. Μαλλον υπερβολή

excel θα ρίχνω συστηματικά και καθημερινά 1 ml μολις ανάψουν τα φώτα μηπως και βοηθήσει τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους -δεν ειναι υπερβολικη ποσότητα φαντάζομαι.

Η βιολογία στο φίλτρο φαντάζομαι ειναι αριστη καθώς 3 μήνες τώρα μονο 0 βρίσκω τα νιτρώδη και την αμμωνία

Οπότε προτείνετε να προβώ σε αγορά test Fe να δω τι ακριβώς παίζει με την έκρηξη άλγης ,
να χρησιμοποιώ συστηματικά excel και
να προμηθευτώ μονο pottasium? (το flourish εχει ποτασιο αλλα μαλλον ειναι υπερβολη να ρίχνω και ολα τα υπόλοιπα? )
+ καποιες tabletes sera florenette για τα φυτά που ριζώνουν, πιστέυετε θα ειναι εντάξει?

Παντως ειχα στο ενυδρείο 2 μεγαλες ρίζες ενυδρειακές και τις αφαίρεσα καθώς μου ειπαν οτι σε ενυδρειο με guppy δεν ειναι αναγκαίο να υπάρχουν -η μαλλον ειναι άχρηστα, οπότε τα αφαίρεσα τελείως να υπάρχει χώρος για τα φυτά να ριζώσουν -αναπτυχθούν καλύτερα. Σωστη κίνηση η γενικά χρειάζονται και κρυψώνες? Τώρα εμειναν μόνο φυτά και 4-5 πετρες ισα ισα να στηρίζεται καμια anubia

Φωτοπερίοδο να ξανααυξήσω? απο 8-10? την εχω μειώσει εδω και 10 μέρες! Σήμερα 02:38
Την φωτοπεριοδο αφησε την 8 ωρες και γενικα να ξερεις οτι δεν την ανεβαζεις αποτομα. Σιγα σιγα αν δεις οτι παει καλυτερα το πραγμα με τις αλγες, αυξανε 10-15λεπτα καθε εβδομαδα.
Ακου να δεις ... η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει να αγορασεις ολα αυτα τα τεστ και τα λιπασματα που χρειαζεται ενα high tech φυτεμενο. Λιγη αλγη ειναι, μην τρελλαινεσαι.
Τεστ ΝΟ3 εχεις, παρε και ενα τεστ ΡΟ4,κοιτα να υπαρχουν ολα τα στοιχεια παροντα αλα οχι υπερβολες. Προσεξε και λιγο την λιπανση,με τιμες ΝΟ3 γυρω στο 10-15 και ΡΟ4 στο 0,5-1 εισαι ενταξει. Οταν χρειαστει σιδηρος θα αρχισεις παλι με το flourish και μεχρι τοτε τα trace θα μπαινουν με το νερο βρυσης. Βαλε ταμπλετες στα φυτα που τρεφονται απο την ριζα, και με τακτικες αλλαγες νερου, η αλγη σιγα σιγα θα φυγει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01699 seconds with 11 queries