Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 06-03-10, 13:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας γιατί αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

1. Τελικά φάνηκε ότι το φίλτρο δεν είχε στρωθεί, παρόλο που έτσι ψιλοέδειχναν οι μετρήσεις. Έτσι τώρα προσπαθώ με αλλαγές νερού να μειώνω τα νιτρώδη, τα οποία και παραμένουν σε γενικές γραμμές γύρω στο 2, με τα νιτρικά όμως να μη φτάνουν στο 10. Είναι πάντα στο 5, 5 και κάτι. Αμμωνία δεν έχω ούτε για δείγμα. Τι παίζει και δε στρώνει; Μέσα στο φίλτρο μου έχω λίγο ενυδρειακό υαλοβάμβακα στην είσοδο που τον αλλάζω όταν μπουκώνει, το σφουγγαράκι του και ελάχιστο Substrat Pro μέσα σε διχτάκι. Δεν παίρνει ούτε μπαλάκι παραπάνω και είναι και στουμπωμένο! Είχα σκεφτεί να βγάλω το σφουγγάρι και να το γεμίσω με Substrat Pro και παραπάνω υαλοβάμβακα από πάνω του, αλλά στο μαγαζί μου είπαν ότι αυτή η σειρά φίλτρων δε δουλεύει σωστά χωρίς το σφουγγαράκι της και τους πίστεψα. Σε γενικές γραμμές είναι σαν να έχουν πιάσει όλες τις θέσεις τα Nitrosomonas και να μη χωράνε τα Nitrobacter στην πολυκατοικία! Τι έχετε να μου προτείνετε;


2. Επίσης το ένα από τα δύο ξύλα που έχω μέσα (το άλλο είναι ένα μικρό μοπάνι και δεν έχει κανένα πρόβλημα) πιάνει μούχλα στο μέρος του που είναι εκτός νερού. Δεν είναι δυνατό να βραστεί και λόγω του μεγέθους του και του σχήματός του, οπότε του κάνω μπάνιο με το βραστήρα, αλλά κάθε φορά μετά από 3-4 μέρες αρχίζει να ξαναβγαίνει. Το πήγα στο pet shop που το πήρα και μου είπε κι αυτός να το βράσω κι ότι μάλλον δε θα ξαλαβγάλει και άμα συνεχίσει να του το πάω πίσω και να πάρω κάτι άλλο, αλλά δεν παίζει να ξαναβρώ τέτοιο εύκολα και για αυτό θέλω να το σώσω. Βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries