Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 01-03-10, 12:34
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Χεχεχεχε,βασικα δεν τους εψαξα κιολας Καλαχαν, απλα ο πιο μικροσωμος και λιγοτερο παχυς -κατσε να το πω λιγο διακριτικα...- κυνηγαει,'ζουζουνιζει' και τριβεται στα υπολοιπα τρια μεγαλα και πιο γεματα οτοκυκλακια,οποτε βαση αυτων που διαβασα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυτος αρσενικος.
Βεβαια δε με απασχολει και πολυ αφου η αναπαραγωγη ειναι απιθανη εως αδυνατη και επισης δεν τους πηρα για αυτο,οποτε οτι και να ειναι αφου ζουνε ολοι και φαινονται υγιεις, ικανοποιημενος ειμαι.
Παντως μου εκανε εντυπωση οτι παροτι τους εκανα εισαγωγη και τους 4 μαζι με οτι συνεπαγεται-παραπανω ουρα,περισοοτερη τροφη κλπ-, αμμωνια,νιτρικα και νιτρωδη παρεμειναν εντελως σταθερα,μαλλον τα πολλα φυτα μου,το μικρο τους μεγεθος και η τεραστια ορεξη τους οφειλονται για τη σταθεροτητα των τιμων.

Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα ψαρακια γιατι ειναι παααρα πολυ δραστηριοι,κινουνται και τρωνε συνεχως αλγη και μια στο τοσο λαχανικα ή σπιρουλινα και ενω διαβασα οτι γενικα κρυβονται σε μενα ειναι συνεχως σε εμφανη σημεια οποτε υποθετω νιωθουν μια σχετικη ασφαλεια λογο φυτων και κυριως λογο απουσιας αλλων ψαριων(βεβαια την ημερα ειναι συνεχως στα τζαμια,σπανια στα φυτα και το ξυλο ενω τις βραδυνες ωρες και με κλειστη λαμπα κινουνται στο υποστρωμα και τρωνε τοτε τις υπολοιπες τροφες).
Οσο για τη μονομαχο τους αγνοει εντελως και το μονο που κανει ειναι να τους συντροφευει στη μασα οταν τρωνε ταμπλετες βυθου...

Περιττο να πω οτι σε θεμα καθαρισμου αλγης στα δικα μου λιτρα με 2 αμανο και 4 οτοκυκλους η καφε αλγη λογο οτο και η τριχοειδης λογο γαριδων εχουν εξαφανιστει σχεδον εντελως-μονο λιγη πρασινη στο υποστρωμα στα σημεια που περναει το φως,μαλλον λογο του λιπασματος- και εκει που καθαριζα το ενυδρειο μιαμιση ωρα τωρα τελειωνω στο εικασαλεπτο,οποτε το τερπνον μετα του ωφελιμου.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι μετα απο μια βδομαδα με 4 οτοκυκλους στα 42 καθαρα λιτρα,μεικτα με διακοσμηση γυρω στα 50,δεν εχει μεινει ΙΧΝΟΣ αλγης στα τζαμια και μαλλον πρεπει να αυξησω τις ωρες φωτισμου σε δεκα απο 8,αλλιως θα τρωνε μονο λαχανικα και ταμπλετες.

Οι δικοι σας υποθετω μια χαρα τα πανε επισης,περιμενω νεα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries