Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-02-10, 17:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας.Ζητω συγνωμη που θα μιλησω παλι για το ζωο μου (νεροχελωνα),ενω ξερω οτι το σιτε ειναι για ψαρια,αλλα ειναι επειγον και πολλοι απο σας εχουν χελωνες νερου.Λοιπον,ειχα παρει μια λαμπα με ακτινοβολιες UV,αλλα οι γονεις μου οταν το εμαθαν μου ειπαν να την πεταξω,γιατι αυτες οι ακτινοβολιες ειναι ανθυγιεινες και κατι τετοια.Πηγα λοιπον σε ενα μαγαζι με λαμπες αλλα μου ειπαν οτι δεν ξερουν ποια λαμπα να μου δωσουν(δηλαδη ποσα βαττ πρεπει να ειναι),για να πετυχουμε την επιθυμιτη θερμοκρασια(30-35 βαθμους κελσιου)Ξεχασα να πω οτι θα τοποθετησω την λαμπα περιπου 10 εκατοστα πανω απο τον βατηρα.Παρακαλω βοηθηστε με γιατι η χελωνιτσα εχει μεινει χωρις λαμπα-ποσα βαττ να παρω??
-------------------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Νομίζω ότι τα έχεις μπλέξει λίγο! Καταλαβαίνω ότι οι γονείς κάποιες φορές δεν παίρνουν χαμπάρι, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πατήσεις πόδι. Η λάμπα με τη UVB ακτινοβολία δεν έχει καμία σχέση με τη θερμαντική. Είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ! Αλήθεια, δε γίνεται αλλιώς. Άμα τη βγάλεις θα δεις ότι σιγά σιγά θα αρχίσει να μαλακώνει το καβούκι τους. Αν τα καταφέρεις μόνο με τις βιταμίνες καλώς, αλλά δεν μπορώ να στο εγγυηθώ. Και η λάμπα γίνεται ανθυγιεινή άμα κάθεσαι και την κοιτάς στους 10 πόντους για ώρες. Ακόμα και από το πλαστικό της λεκάνης που τις έχεις δε νομίζω να περνάνε. Δεν είναι ο ήλιος ο ίδιος! Λίγη ακτινοβολία για τη φουκαριάρα τη μάνα τους βγάζει!

Από εκεί και πέρα για τη θερμαντική δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, απλά να σου πω ότι εγώ έχω απλά μια λάμπα πυρακτώσεως καθρέπτη 40W και είναι γύρω στα 20 εκατοστά από την πέτρα τους και φτάνει τη θερμοκρασία στο 33,5.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries