Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 23-02-10, 08:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Mπράβο, έκανες καλή έρευνα, θα μπορούσε να είναι διασταύρωση - υβρίδιο μεταξύ γκάπυ και έντλερ, αλλά το πιθανότερο είναι να πρόκειται
για fancy guppy ή Lyretail Guppy, δηλαδή ένα γκάπυ που είναι προϊόν επιλεκτικής αναπαραγωγής ή γεννετικής τροποποίησης για να
διατηρήσει αυτή την διπλή ουρά. Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και στην θέση σου θα το κρατούσα και θα το πρόσεχα ιδιαίτερα.
Το ίδιο έχει γίνει με πολλά άλλα ψάρια (εγώ έχω ξιφοφόρους με διπλή ουρά) και το μειονέκτημά τους είναι ότι ξεφεύγουν από την φυσική
μορφή του ψαριού, δεν τα συναντάς δηλαδή ελεύθερα στην φύση, αφού είναι συνήθως προϊόντα ανθρώπινης παρέμβασης.

Το πρόβλημα είναι αν πρέπει να ενθαρρύνουμε την συστηματική κατοχή και αναπαραγωγή τέτοιων ψαριών, πολύ δε περισσότερο την διασταύρωσή
τους με άλλα της φυσικής μορφής και την διάδοση τέτοιων ποικιλιών που ενδέχεται να οδηγήσει στην σταδιακή εξασθένηση των φυσικών
χαρακτηριστικών και στην επικράτηση των τροποποιημένων και συχνά ποικιλοτρόπως προβληματικών ψαριών.
Σαν γενική αρχή, η απάντηση είναι όχι, αν και στην περίπτωση του συγκεκριμένου γκάπυ, δεν θα ήμουν τόσο αυστηρός, ειδικά αν η
ιδιόμορφη ουρά του είναι η μόνη διαφορά του από τα κοινά αδερφάκια του και δεν του προκαλεί προβλήματα στην κολύμβηση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries