Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 18-02-10, 19:28
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aginor Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια κατι δεν παει καλα.
ρωτησα για χημικα πισινας για μια αλλη εφαρμογη που εχω (η πτυχιακη μου)
ειπαν 3-4 γραμαρια χλωριο σε καθε τονο νερο! δηλαδη σε ενα αρκετα μεγαλο ενυδριο 250λιτρα αντιστοιχει 1/3 της σταγονας χλωριο!!! και αλλη τοση ειναι και η ποσοτητα αντιαλγηκου!
μπορει αυτη η ποσοτητα να βλαψει ψαρια?? και οταν μηλανε για ανθεκτικα οπως τα χρυσοψαρα? και μην μου πειτε οτι αντι για 20 χρονια θα ζησουν 18.
μηπως ειναι σαν την ιστορια με της οδοντοκρεμες? στην αρχη ηταν απαραιτιτο μια την εβδομαδα. μετα καθε μερα, μετα πρωι-βραδυ. τωρα μας λενε μετα απο καθε γευμα. εδω και 5.000 χρονια κανενας δεν επλενε τα δοντια του μεχρι που βγηκε η colgate. μηπως ολα αυτα για τα περισσοτερα ψαρια ειναι απλα υπερβολες, για να πουλανε χημικα και test???(ισως εχει και πραγματικα ευαισθητα)
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γνωρίζεις πόσο χλώριο περιέχει μια σταγόνα διαλύματος χλωρίου; Το χεις βρει από κάπου; Και εν πάσει περιπτώσει το πόσες σταγόνες μπαίνουν δεν παίζει ρόλο, σημασία έχει η τελική συγκέντρωση της ουσίας στο νερό, που σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσες είναι 4mg/l. Αυτή η συγκέντρωση μπορεί να είναι υψηλή για τα έρμα τα ζωντανά που την αναπνέουν και δεν κολυμπάνε απλά σε αυτή!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries