Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 07-02-10, 19:22
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω κάνει καμία μέτρηση μόνο του ph και το είχα αφήσει ένα μήνα χωρίς ψάρια για το στρώσιμο και μου είπαν στο πετσοπ ότι ήταν οκ για να βάλω ψάρια γιατί το ph ήταν οκ!Τί εννοείτε για την προετοιμασία νερού πριν το βάλω μέσα?Εγώ στην αλλαγή είχα αδειάσει το 30% και μετά το έριχνα με ενα μπουκάλι και μετα μέσα στο ενυδρείο έριξα 5 ml αντιχλώριο και 5 ml βακτήρια.Κάνω κάτι λάθος?
Ωραία.Πρώτον,διάβασε όλα τα υπομνήματα στην κατηγορία <<Αρχάριοι Γλυκού Νερού>>.Από εδώ θα μπορέσεις να δεις τι αντιπροσωπεύει κάθε βασική μέτρηση που κάνουμε και πως το pH ουδεμία σχέση έχει με το στρώσιμο ενός φίλτρου.Έπειτα,να ξέρεις πως καλύτερη πηγή πληροφόρησης αποτελεί το διαδίκτυο και η προσωπική έρευνα.Πολλά pet shop προσπαθούν απλά να πουλήσουν.Ακόμη,σε ένα φίλτρο στρωμένο η πρόσθεση οποιουδήποτε σκευάσματος δεν έχει νόημα.Τέλος,την ποσότητα αντιχλωρίου που θα ρίχνεις θα την υπολογίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία του.

Συμβουλές μου:
1)Αγοράζεις τεστ αμμωνίας,νιτρωδών και νιτρικών (της API είναι από τα καλύτερα).
2)Διαβάζεις όλα τα υπομνήματα και κάνεις αναζητήσεις στο φόρουμ για ο,τι απορία έχεις.Πίστεψέ με -και εγώ αρχάριος είμαι- θα βρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
3)Σιγουρεύεσαι ότι το φίλτρο σου έχει στρώσει (δε νομίζω να έχει γίνει κάτι τέτοιο αν το έστρωσες με τις οδηγίες του συγκεκριμένου πετσοπά).
4)Αν έχει στρώσει,ακολουθείς αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα αυστηρά.Αν δεν έχει στρώσει...το στρώνεις χωρίς τα ψαράκια μέσα.

Σε κούρασα μάλλον,αλλά μπορεί να βοηθήθηκες λίγο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01488 seconds with 10 queries