Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-01-10, 00:41
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι οι controller ενεργοποιούνται αφού ξεπεράσουν το όριο που έχεις θέσει.
Δηλαδή, αν έχεις setpoint το pH 7 δεν θα ανοίξει ακριβώς στο 7 αλλά μετά από αυτό. Αν το παρατηρήσεις ανοίγει πάντα στην ίδια τιμή. Σε κάποιους ρυθμίζεις αυτή την υστέρηση, σε κάποιους όχι. Ο λόγος που το κάνουν είναι για να μην ανοιγοκλείνουν συνέχεια.
Αντίθετα, απενεργοποιούνται άμεσα μόλις περάσεις το setpoint. Δηλαδή με το που θα δει pH 6.99 θα κλείσει.

Η διακύμανση που σου κάνει είναι αρκετά μικρή, μη σε ανυσηχεί.
Είναι γεγονός ότι πάντα ανοίγει την ηλεκτροβάνα στο pH 7,3 με set point 7.Δε νομίζω στον δικό μου controller να ρυθμίζεται η απόκλιση.

Για το πέσιμο του pH αρκετά κάτω από την επιθυμητή τιμή μπορεί να έχει μερίδιο ευθύνης και ο διαχυτήρας.Η ηλεκτροβάνα κλείνει γύρω στο 6.97 νομίζω.Αλλά έχω δει ότι ο διαχυτήρας της ferplast έχει μέσα του ένα μεγάλο κενό από αέρα -που μάλλον δεν είναι ατμοσφαιρικός αλλά co2- σχεδόν πάντα!Δεν ξέρω αν αυτός ο διαχυτήρας παρουσιάζει αυτό το κενό σε όσους τον χρησιμοποούν.

O εν λόγω διαχυτήρας της Feplast είναι αυτός και στην περιοχή που έχω κυκλώσει δημιουργείται ένα μεγάλο κενό.Αυτό είναι διοξείδιο του άνθρακα όλο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  0180000307.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  31,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01642 seconds with 12 queries