Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 18-01-10, 22:21
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω μια μικρή χελωνίτσα και το ενυδρείο μου είναι πλαστικό,περίπου 40 μήκος και 28 πλάτος.Δεν έχω βάλει μέσα φίλτρο,μόνο θερμοστάτη.Γι αυτό αλλάζω το νερό μια φορά την μέρα και βάζω και κάτι μπλέ σταγόνες για το νερό σε κάθε αλλαγή.Όσο για την 'ηλιοθεραπεία' του,έχω πάρει μια λάμπα με μεγάλη θερμότητα και οταν του την ανάβω βγαίνει στο κομμάτι ξηράς της χελωνιέρας και τεντώνει τα ποδαράκια του σαν κουπια...είναι πολύ γλυκούλι!!!Στο θέμα μας όμως.Όσο αφορά την τροφή τους,οι χελώνες σε αυτή την ηλικία είναι περισσότερο σαρκοφάγες,παρά χορτοφάγες.Γι αυτό, επειδή τώρα τελευταία το ψάχνω κι εγώ,έχει στο εμπόρειο γαριδούλες και γρύλους σε τυποποιημένη μορφή κ.α. Ακόμη μπορείς να τους δίνεις μερικά σβολάκια ωμό κιμά,αφού όμως τα έχεις ξεπαγώσει καλά.Μπορείς να τους δίνεις κοτοπουλάκι ή γαλοπούλα(ωμά πάντα).Πάντως μην τους τα δίνεις αρκετά συχνά,γιατί έχω διαβάσει ότι δεν κάνει. Απο λαχανικά μπορείς να τους δώσεις μαρουλάκι,αν και σε αυτήν την ηλικία δεν πολυενδιαφέρονται...Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries