Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 18-01-10, 20:11
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή Συμπεριφορά γαρίδων amano και red cherry μετά από αλλαγή νερού.

Γειά σας.

Σε ενυδρείο 100 lt καθαρά όταν κάνω την εβδομαδιαία μου αλλαγή νερού παρατηρώ μετά από 5 λεπτά τις γαρίδες ,10 αμάνο, 15 περίπου red cherry να ανεβαίνουν και να πηγαίνουν προς την έξοδο-φλογέρα του φίλτρου.Γιατί το κάνουν αυτό?Να τονίσω πως δεν το κάνουν όλες ,3-4 αμάνο και 2-3 red cherry ,οι υπόλοιπες "βόσκουν" κανονικά.Μετά από 3-4 ώρες ηρεμούν.

Ο τρόπος με τον οποίο προετοιμάζω το νερό είναι:
Νερό από θερμοσίφωνο (γυάλινος) σε δοχείο με την ίδια σχεδόν θερμορασία του ενυδρείου 24-25.
Βάζω την κατάλληλη ποσότητα αντιχλώριο ,ανακατεύω ,αφήνω για 5 λεπτά το πολύ και μετά το ρίχνω μέσα.

Κάνω κάτι λάθος?
-------------------------


Και τώρα είναι κρυμμένες όόόόλες στη φτέρη.
Ξέρει κανείς τι είναι αυτό που τις κάνει να συμπεριφέροντε έτσι?
Εχει να κάνει με την ποιότητα νερού?
Στο 25αρι που έχω 6 red cherry και 2 αμανο είναι μια χαρά μετά από την αλλαγή που έκανα.Σαν να μην τρέχει τίποτα.

Μήπως επειδή κάνω μεγάλη αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 50% και το ph του νερού της βρύσης είναι διαφορετικό από αυτό του ενυδρείου (λόγο φιάλης CO2) να της κάνει να κρύβοντε?Μην πεθάνουν κιόλας!Μερικές κουνάνε τα πτερύγια που έχουν κάτω από την ουρά τους συνέχεια.

Δεν ξέρω τι να πω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ispyii : 18-01-10 στις 20:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01754 seconds with 11 queries