Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-01-10, 14:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οι επιλεκτικες αναπαραγωγες ειναι αναπαραγωγες (οπως θεωρω εγω αποδεκτες) απο το ιδιο ειδος ψαριου οπου διαλεγουν καποιες χρωματικες ποκιλιες και τα ζευγαρωνουν ετσι ωστε να κατορθωσουν καποια νεα χρωματικη ποικιλια ... ισως με πιο πολλα και φανταχτερα χρωματα.. Στην ουσια δεν αλλαζουν τη γενετικη δομη των οργανισμων αλλα πιο πολυ εκμεταλλευονται το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για το χρωμα που θα αποκτησει το ψαρι!
Τωρα -δεν γνωριζω τις ποικιλιες μονομαχων που αναφερεις- αν εχουν ζευγαρωσει ψαρια ιδιας "οικογενειας" και εχουν δημιουργησει υβριδια -η νεα ειδη- ωστε να "φτιαξουν" κατι που πωλειται ακομα πιο ευκολα στα καταστηματα ... ειμαι εναντιων και δεν θα επρεπε να γινει αυτο εξ αρχης (γνωμη μου).
Αλλα ακομα και ετσι εστιαζονται στη μορφολογια και στα χρωματα και οι απαιτησεις σε ph και σκληροτητα νερου παραμενουν (δεν χρησημοποιησαν γονιδια γκαπυ ωστε να αλλαζουν οι απαιτησεις τους! Αρα οι προγονοι δειχνουν το δρομο ...).
Αν εχω δικιο οι μονομαχοι υποφερουν απο το νερο βρυσης και εξηγησα γιατι υποφερουν ... γιατι αναγκαζουμε τον οργανισμο τους να ζει σε ενα αφιλοξενο για αυτα περιβαλλον! Αν ισχυει αυτο βρηκαμε το λογο που δεν ζουν στα ενυδρεια τοσο πολυ οσο στη φυση!
Ωστοσο με την λογικη αυτη ειναι σωστο να κραταμε νεον, καρδιναλιους, ροδοστομους, γατοψαρα, σκαλαρια κ.ο.κ. μια που εχουν γινει πολλες αναπαραγωγες σε σκληρο νερο και εχουν εκφυλιστει! Κοιτα στις ασθενειες ... σε ψαρια μαλακου νερου αν ειναι στρωμμενο το φιλτρο και δεν υπαρχει δηλητηριαση απο αμμωνια η και ΝΟ2 ... τοτε τα προβληματα προερχονται απο τις λαθος συνθηκες που κρατιουνται σε οτι αφορα ph, gh. Αν εχω δικιο δεν ειναι μονο λαθος να τα κραταμε σε νερο βρυσης αλλα και εγκληματικο αφου το λιγοτερο που κανουμε ειναι να τους αφαιρουμε χρονο ζωης (κατι που υποψιαζομαι και στους μονομαχους) προσφεροντας τους μια ζωη πιο συντομη αλλα και με ενα μονιμο στρες! Φυσικα και ειναι ανθεκτικα αλλα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο ενας συνειδητοποιημενος χομπιστας ομως θα πρεπει να ψαξει τι ειναι καλυτερο για αυτα και να μη τους φερεται λες και ειναι διακοσμητικο στοιχειο! Ατακα by harris - το ενυδρειο δεν ειναι πορτατιφ -
Πιο παλια ηταν πολυ δυσκολο να χαμηλωσουμε ph-σκληροτητες! Πια με την Α/Ο ειναι πολυ πιο ευκολα -και πιο φτηνα- να το κανουμε! Δεν υπαρχει δικαιολογια να μη το κανουμε! Προσωπικα εχω γινει serial killer δισκων εκτροφης που αντιμετοπιζαν προβληματα hexamita βακτηριακων μολυνσεων και οτι μπορει να φανταστει κανεις! Απο τοτε που πηρα την οσμωση ... ενω ειχα κανει κομποδεμα ολη τη σειρα της sera στα φαρμακα ... καποια στιγμη τα κοιταξα και ειδα οτι ειχαν ληξει ενω ηταν σφραγισμενα χωρις να τα χρησημοποιησω και τα πεταξα χωρις να ξαναχρειαστει να παρω αλλα! Δεν αλλαξα τιποτα αλλο παρα μονο τις παραμετρους στο νερο! Οσο και εγκυρα να ειναι sites οταν βλεπω τεραστιο ευρος τιμων ph το βλεπω με πολυ σκεψη ... και παντα καταληγω στη χαμηλοτερη .. Ειδηκα αν προκειτε για ψαρια που προερχονται απο αναλογες συνθηκες-παραμετρους!
Μακαρι να κανω λαθος η -και- να ειμαι απλα υπερβολικος ... αλλα αν εχω δικιο ταλαιπωρουμε αυτα τα υπεροχα ψαρια ... παιζοντας με τις ανοχες τους!
Ειναι πολυ χρησιμα ολα αυτα -ειδηκα αν καταληξουμε καπου- .. μετεφερε τα σε ενα νεο θεμα να το συζητησουμε (δεν μπορω εγω ) ... και να μη χαλαμε το πολυ ομορφο υπομνημα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 16-01-10 στις 14:59
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01840 seconds with 11 queries