Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 10-01-10, 12:43
theok1200s Ο χρήστης theok1200s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2008
Περιοχή: καβάλα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
βεβαια αυτο που προεχει ειναι να σιγουρευτεις οτι εχει στρωσει το φιλτρο σου και οχι να κανεις υποθεσεις.
Θα χρειαστεις λοιπον αξιοπιστα υγρα τεστ για ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3. Μετρας με στικς τα οποια δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα και εχεις μηδενικες τιμες σε ολα τα παραγωγα αμμωνιας.
Αυτο μπορει να σημαινει 2 πραγματα:
1. το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει
2. το φιλτρο εχει στρωσει αλλα εχεις χαμηλη ιχθυοφορτιση και τα ΝΟ3 καταναλωνονται απο τα φυτα.

μάλλον το δεύτερο έχω 4 ψαράκια σε 300 λίτρα και έχω ανοίξει και το φίλτρο και ειδηκά ο υαλοβάμβακας επάνω είναι λερωμένος με καφέ γλίτζα

Γιατι να εχεις αντλια αερος;ειναι περιττη και κανει και θορυβο. μπορεις να εχεις αρκετη οξυγονωση απο την αναταραχη που θα δημιουργειται απο την εξοδο του φιλτρου.

δεν μπορώ καθόλου να ακούω το φίλτρο!!!προτιμώ την αντλία που την έχω στις ώρες που κοιμάμαι...

Εχεις λιπανση και δυνατο φωτισμο αλλα το Co2 (ταμπλετα) που εχεις δεν κανει τιποτα στα λιτρα σου. Αυτο ειναι ενας σιγουρος δρομος που οδηγει κατ ευθειαν σε εξαρση αλγης.

το Co2 που έχω δεν είναι ταμπλέτα αλλά μία φιάλη εκτός ενυδρείου που συνδέεται με σωληνάκι με ένα διαχυτήρα μέσα στο ενυδρείο και ψεκάζω 2 φορές την ημέρα για να τον γεμίσω

Ρωτας αν χρειαζεται CO2 και η απαντηση ειναι ΝΑΙ...καποια φυτα σου ειναι απαιτητικα, εχεις πολυ φως αλλα χρειαζεσαι οπωσδηποτε και σωστη λιπανση και σταθερη εγχυση διοξειδιου απο φιαλη Cο2 και τον καταλληλο διαχυτη, καθως και μια ικανοποιητικη φυτομαζα που θα τα εκμεταλλευτει ολα αυτα τα καλουδια και δεν θα επιτρεψει στις αλγες να αναπτυχθουν.
Αν δεν θες να βαλεις CO2 τοτε θα σου προτεινω να δουλευεις μονο τις 2 λαμπες με ευκολα φυτα.

για αρχή τουλάχιστον αυτό θα κάνω = μονο τις 2 λαμπες και με ευκολα φυτα.

Το ξεχνας ! Απο την στιγμη που θα στρωσει το ενυδρειο σου, θα καθιερωσεις εβδομαδιαιες αλλαγες 30-40% και θα τις τηρεις με ευλαβεια. Τιποτα δεν ειναι καλυτερο απο τις συχνες αλλαγες νερου για το συστημα σου.

Μην ριξεις τιποτα κατα της αλγης, συνηθως εχει αρνητικο αντικτυπο και επιρρεαζει και τα φυτα. Εξ αλλου δεν δινει μονιμη λυση. Η λυση που αναζητας λεγεται ισορροπια μεταξυ φωτος-λιπασματων-διοξειδιου.
Για τον ανθρακα σου ειπαν και οι προηγουμενοι...βγαλτον.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας,είναι πραγματικά
πολύ χρήσιμες και με βοηθούν πολύ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries