Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #107  
Παλιά 10-01-10, 12:28
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

συγγνώμη ρε παιδιά αλλά νομίζω πως έχει μεγάλη διαφορά όταν έχεις ψάρια εκτροφής σ'ένα μεγάλο και άνετο ενυδρείο από το να έχεις πτηνά σε μιά σταλιά κλουβάκια. Για μένα η αντιστοιχία με το άνετο ενυδρείο θα έπρεπε να είναι ένα τεράστιο κλουβί για καναρίνια εκτροφής, όπου εκεί μέσα θα μπορούν να πετάνε κι όχι απλά να πηδούν από κλαδάκι σε κλαδάκι με τα φτερά κλειστά και άχρηστα. Όταν ήμουν στο δημοτικό μου έφερε η μάνα μου ένα κλουβί με 2 παπαγαλάκια. Σε μερικές μέρες είχα ανοίξει το πορτάκι και έκανα την "πάπια". Δεν μπορούσα να τα βλέπω εκεί μέσα κι ας ήμουν και μια σταλιά παιδί.

Όμως δεν μπορώ να βλέπω και ψάρια σε μια σταλιά ενυδρεία και γυάλες. Αν θυμάστε είχα πάρει 800λιτρο για να έχω μικρά ψαράκια. Άσχετα το τι έγινε και αναγκάστηκα να το δώσω σε μια μέρα μέσα. Περιμένω πως και πως τώρα να πάρω πάλι ένα μεγάλο για τα χρυσόψαρα μου, ή αν μπορέσω να κάνω λιμνούλα για να είναι όπως πρέπει να είναι.


Παράθεση:
Το να την μπαίνει χομπιστας με ψαριά σε χομπιστα με πτηνά σε θέματα αιχμαλωσίας.
Έχει γέλιο ή μάλλον είναι για γέλια.
Αυτό είναι τελείως άτοπο. Φυσικά και θα την μπει χομπίστας σε χομπίστα. Εσύ που είσαι χομπίστας με ψάρια δεν θα την έλεγες σε άλλον χομπίστα με 5 χρυσόψαρα σε μία γυάλα στρογγυλή 5 λίτρων? Δεν θα την έλεγε κάποιος ενυδρειάς σε κάποιον που έχει σκύλο σε ένα υπόγειο 2x2 σε άθλιες συνθήκες? Τα πουλιά απαιτούν τεράστιους χώρους για να ισοσταθμιστεί κατά κάποιο τρόπο η αιχμαλωσία. Ελευθερία δεν θα γίνει ποτέ, αλλά αν είναι αιχμάλωτα ας έχουν τουλάχιστον την ψευδαίσθηση της ελευθερίας για λόγους ευζωίας και μόνο. ΤΟΝΙΖΩ: ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΩΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01849 seconds with 11 queries