Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 09-01-10, 12:26
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ειχα πει με τυρφη - απιονισμενο ειναι δυσκολα τα πραγματα ... μια Α/Ο θα σε "σωσει"!!
Σε φυτεμενα καλητερα να ειχες ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο ωστε να μην ειχες το πονοκεφαλο: ph!
Θελεις να "παντρεψεις" δυο διαφορετικα πραγματα!
...Μέτρησα πάλι σήμερα πρωί, και κανονικά έτσι θα έπρεπε γιατί όλες τις μετρήσεις πριν τις αλλαγές τις έχω κάνει πρωί.
Αυτό που αλλάζει είναι το οτι χτές μετρώντας βράδυ το ph, πήρα μέτρηση προς το τέλος της φωτοπεριόδου και σίγουρα διαφέρει με την πρωινή μέτρηση, και επίσης έβλεπα το χρώμα απο το τεστ όχι στο φυσικό φως που το συγκρίνω πάντα και ίσως φαινόταν και λίγο διαφορετικό..
Το πρωινό αποτέλεσμα ήταν 7.2 πάλι βέβαια υψηλό αλλά όχι τραγικό...
Α.Ο θα αγοράσω σίγουρα αλλα τι θα αλλάξει, το ίδιο δεν είναι με το απιονισμένο??απλά δε θα τρέχω να αγοράζω κάθε εβδομάδα και θα το φτιάχνω σπίτι....
Αυτό για τα φυτεμένα όσο και αν είχα διαβάσει δεν το είχα καταλάβει οτι δεν θα με αφηναν να κατεβάσω το ph για ψάρια που το ήθελαν χαμηλό και αν το ήξερα σίγουρα θα είχα κάνει διαφορετική ψαροσύνθεση γιατί το οτι θα έκανα φυτεμένο το είχα αποφασίσει πρίν καν αγοράσω ενυδρείο,ενώ στα ψαρια κατέληξα πάρα πολύ αργότερα...
Τέλος παντων προς το παρόν υπομονή και συνεχίζω,δεν ξέρω ίσως χρειάζεται μεγαλύτερος χρόνος για να φτιάξω το ph ..Πάντως το παλεύω σχεδόν 2 μήνες και νομίζω οτι το 6.0 - 6.5 που θέλω να το σταθεροποιήσω δεν είναι πια και καμμια τόσο πολύ δύσκολη τιμή να την πετύχω,ΗΜΑΡΤΟΝ..
Ίσως το λάθος ηταν και απο την αρχή οτι το πρώτο γέμισμα το έκανα όλο με βρύσης και όχι τουλάχιστον μισό μισό ωστε τώρα να το χαμήλωνα ευκολότερα..
Γιατί τώρα με ψάρια μέσα απο οτι ξέρω δεν μπορώ να κάνω μεγάλη αλλαγή που θα μου ρίξει το ph πχ 0,5 ή 1 βαθμό κάτω,οπότε πάω τσούκου-τσούκου......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries