Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 09-01-10, 00:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πριν αρχίσω με την ιστορία να πω ότι ο βασικός υπεύθυνος αυτού που θα διαβάσετε είμαι εγώ, γιατί σε κάθε σημείο μπορούσα να πω όχι, αλλά δεν το έκανα για διάφορους λόγους.


Ψάχνοντας τζαμά για να κατασκευάσω paludarium για τις χελώνες της κοπέλας μου βρήκα δύο τζαμάδες κοντά μου όπου ο ένας χρέωνε για 8mm 35 ευρώ και ο άλλος 60 ευρώ (όπως είπε στο περίπου!). Θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει για αυτό τον τζαμά εδώ και λέω 28 ευρώ μια χαρά, εξάλλου δε θέλω να φτιάξω και κανένα τέρας για να ψάξω για ακόμα φθηνότερο. Όλα αυτά μέσα στις γιορτές των Χριστουγένων καθώς δεν μπορούσα να περιμένω και η δουλειά έπρεπε να γίνει γρήγορα.

Παίρνω τηλέφωνο και το σηκώνει ένας πολύ ευγενικός κύριος που μου επιβεβαίωσε την τιμή στα 28 ευρώ και μάλιστα δέχτηκε χωρίς πρόβλημα να του παραγγείλω τηλεφωνικά αφού δεν είχα και φαξ για να του στείλω την παραγγελία και μου λέει θα επικοινωνίσω μαζί σου αργότερα που θα σου βγάλω τιμή. Άργησε και έτσι πήρα εγώ και εδώ έρχεται το τεράστιο λάθος μου. Άρχισε να μου λέει κάτι για ελάχιστη χρέωση σε κάποια κομμάτια και ότι τελικά κάνει 50 ευρώ. Εγώ ψάρωσα εκείνη τη στιγμή και του λέω εντάξει, αλλά πριν κλείσουμε το τηλέφωνο τον ρωτάω πάει τόσο γιατί υπάρχει η ελάχιστη χρέωση; Μου λέει όχι δε σου την έβαλα εσένα. Τον ρωτάω αν μπορεί να μου τα τροχίσει λίγο αλλά μου είπε ότι λόγω εορτών δεν έχει πολλούς υπαλλήλους και δεν μπορεί να το κάνει, αλλά μπορώ μόνος μου με γυαλόχαρτο. Τεσπά, είπαμε πότε θα περάσω και όλα καλά και το κλείσαμε.

Μόλις τότε αντιλήφθηκα ότι έκανα τεράστια βλακεία και ότι με είχε δουλέψει. Το γιατί θα το καταλάβετε από τα τετραγωνικά των τζαμιών που ζήτησα. Ήθελα ένα ενυδρείο 80x30x40(ύψος), επομένως τα τζάμια που παρήγγειλα είναι τα εξής:

Βάση: 80*30=0,24 τετραγωνικά
Φάτσες: 2*80*40=0,64
Πλαϊνά: 2*28,4*40=0,2272
Κόντρες Μακριές: 2*78,4*5=0,0784
Κόντρες Στενές: 2*18,4*5=0,0184

Σύνολο: 1,204 τετραγωνικά
Κανονική τιμή: 28 ευρώ/τετραγωνικό
Άρα έπρεπε να δώσω 33,712 ευρώ, άντε 34 λόγω εορτών.

Τιμή ανά τετραγωνικό με την τιμή που μου πούλησε για 8mm τζάμι 50/1,204=41,5 ευρώ το τετραγωνικό.

Είχα σκεφτεί να του το πω όταν πάω να παραλάβω, αλλά επειδή μου έτυχε κάτι πήγα την ώρα που έκλειναν και ήταν εκεί μόνο ο υπάλληλος (μάλλον αλλοδαπός από τον τρόπο που μιλούσε) και με ρώτησε πόσο μου είχε πει το αφεντικό. Αντί να του πω 34 του λέω δε θυμάμαι και τον παίρνει τηλέφωνο και του λέει 50. Επειδή τιμάω το λόγο μου και αφού είχα πει ναι τα έδωσα και έφυγα.

Ξαναλέω ότι φυσικά και έφταιγα εγώ που δέχτηκα, αλλά γράφω την ιστορία για να μη διαφημίζονται κάποιοι ως τίμιοι και τελικά στη φυλάνε από πίσω. Το πόσο πλήρωσα σε περίπτωση που αμφισβητηθεί μπορούν να το βεβαιώσουν και οι 3 φίλοι που είχα μαζί μου για να κουβαλήσουμε εύκολα τα τζάμια. Και τέλος 1-2 κομμάτια δεν είναι απόλυτα κάθετα κομμένα, κάτι που φάνηκε την ώρα της τοποθέτησης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries