Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 07-01-10, 11:53
Tannis Ο χρήστης Tannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Peiraia
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g7f Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσει πάρα πολύ να ασχολούμε και να περιποιούμε τα ψάρια.
;
Καλημέρα και από μένα.
Νομίζω ότι αυτό που έγραψες είναι το κλειδί.

Καταρχήν να σου τονίσω ότι είμαι και εγώ αρχάριος, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά.Επιδή όμως πέρασα πόλύ πρόσφατα μια κατάσταση σαν τη δική σου, ίσως μπορώ να βοηθήσω.
Από ότι κατάλαβα το ενυδρείο σου είναι ακόμα άστρωτο,(όπως και το δικό μου). Είναι σχεδόν αδύνατο να δημιουργήσεις ιδανικές συνθήκες σε άστρωτο ενυδρείο, αυτό που έκανα εγώ και κράτησα σχετικά χαμηλά τις τιμές, είναι συχνές αλλαγές νερού.Νομίζω ότι έχουμε το 'ιδιο ενυδρείο.
Οταν λέω συχνές μιλάω για 15% με 20% καθημερηνά!!! , και πάλι την επόμενη μέρα οι τιμές ξεφευγανε.Άλλο ένα που μπορείς να κάνεις είναι να ταίζεις τα ψαράκια ελάχιστα, και αν είναι δυνατόν όχι κάθε μέρα, αυτό που εχω καταλάβει έιναι ότι κανένα ψάρι δεν πεθαίνει από την πείνα αν΄ταίζετε κάθε 2 μέρες, αντίθετα πεθαίνουν αρκετά από αμωνία κτλ.Τέλος κανένα φυτό δεν με βοήθησε σημαντηκά.Εκεί όμως που είδα μεγάλη διαφορά είναι όταν άλλαξα τη σύνθεση του φίλτρου μου , που είναι το ίδιο με το δικό σου.Στο φίλτρο αυτό έχει κάτω ένα μπλε σφουγγάρι, αλλά έχεις πολύ χώρο πάνω από αυτό.Όταν λοιπόν γέμησα με "μακαρονάκι" αυτόν τον χώρο, μετά από 1-2 μέρες είδα την αμμωνία να πέφτει στο 0.Πάνω από το μακαρονάκι έχω βάλει υαλοβάμβακα απλά για να κρατάει τα σκουπίδια.
Ξανατονίζω ότι είμαι και εγώ πολύ αρχάριος, και δεν ξέρω αν αυτή είναι
η ενδεδειγμένη λύση, απλά και εγώ όπως και εσύ έσωσα το ψαράκι μου.
Τέλος έγραψα το ποστ αυτό γιατί βλέπω ότι η κουβέντα αρχίζει να επικεντρόνετε σε άλλα πραγματα, και όχι στα σημαντικά, που είναι το πώς θα 'εχεις χαμηλές τιμές ΝΗ4 και ΝΟ2.
Παρακαλώ τους παλιότερους και καλήτερους γνώστες από μένα, να πουν αν αυτές οι κινήσεις είναι σωστές, ή να συμπληρώσουν με κάποιες ακόμα.

Φιλικά
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02069 seconds with 11 queries