Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-01-10, 05:31
fitos100 Ο χρήστης fitos100 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Τι να κάνω τελικά μ' αυτή την άμμο???

Όπως λέω και στον τίτλο έχω πρόβλημα με την άμμο. Βλέπω συνέχεια φωτό ενυδρείων με κατάλευκη άμμο ή στη χειρότερη με λίγη καφετίλα. Στη δική μου άμμο γίνεται το αδιαχώρητο. Για αρχή θέλω να σας πω ότι έχω περίπου 9 κιλά αραγωνίτη χοντρόκοκκο και άλλα περίπου 9 κιλά αραγωνίτη λεπτόκοκκο σε ενυδρείο 120 λίτρων. Έχω δύο κυκλοφορητές ο ένας με 3000 Λ/Ω και ο άλλος γραμμικός με 900 Λ/Ω. Περιμένω δύο tunze 6025 για να αντικαταστήσω αυτούς που έχω γιατί μέχρι τώρα η κυκλοφορία μου είναι χάλια και το έχω διαπιστώσει αυτό. Η άμμος μου αρχίζει να καλύπτεται με ένα κλειστό καφέ χρώμα (όχι μαύρο) και στη συνέχεια έχω και μικρή βλάστηση σε ορισμένους τόπους. Στο σημείο που η άμμος ακουμπάει το γυαλί του ενυδρείου βλέπω κοκκινίλες, όχι όμως κοράλλινη άλγη αλλά σαν μια ελαφρώς κόκκινη μεμβράνη. Γενικά μετά από κάποιες μέρες αφού καθαρίσω το ενυδρείο η άμμος φαίνεται λες και δεν την ακούμπησα ποτέ.
Έχω διαβάσει ότι δε πρέπει να καθαρίζω με σκούπα την άμμο, αυτό είναι αλήθεια??? Την ανακατεύω λίγο με το χέρι μου για να έρθει από πάνω το καθαρό κομμάτι αλλά γίνεται ένας χαμός, σηκώνει πολλή σκόνη.
Τι να κάνω μ' αυτή την άμμο πως θα εξαφανίσω όλη αυτή τη βρωμιά?????
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02208 seconds with 11 queries