Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 19-12-09, 15:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Κανονικα θα ελεγα στον καθενα να παει στη Πολεοδομια να παρει αντιγραφα των ξυλοτυπων και τη στατικη μελετη που ειναι εγκεκριμενα για το κτιριο που ζει! Μακαρι να ηταν τοσο απλα!
Ξεχνατε κατι πολυ σημαντικο!! Σας εχω νεα! Ζουμε στην Ελλαδα που ο καθενας προσπαθει να ξεγελασει - κλεψει τον αλλον!! Τι εννοω?
Σαν πρωην δουλεια μου ηταν να παιρνω τα σχεδια απο την πολεοδομια και να προσπαθω να τα "μαγειρεψω" ωστε να φτιαξω και εγω αλλα σχεδια που θα κατεθετα στο Δημο, υγειονομικο, πυροσβεστικη και οπου αλλου χρειαζοταν! Ποτε μα ποτε τα σχεδια αυτα δεν ανταπορινονταν στην πραγματικοτητα! Και μιλαω για δομικες διαφορες ... λειπουν κολωνες (ετσι χτιστηκε - δε τις γκρεμησε καποιος) εχει γινει αυθαιρετη προκταση ολου του κτιριου, τα κλιμακοστασια ηταν αλλου απο εκει που τα εμφανιζαν τα σχεδια, υπηρχαν ανελκυστηρες εκει που δεν επρεπε να υπαρχουν η αντιθετα δεν υπηρχαν! Πολλες φορες στο autocad που περνουσα το σχεδιο απορουσα πως μενουν ορθια ακομα αυτα τα κτιρια! Μιλαω για πολυκατοικιες που αν γινει κατι θα την πληρωσει πολυς κοσμος! Θα μου πεις οτι μενω σε νεοδμητο κτιριο - δεν εχω τετοια προβληματα! λαθος ... παλι ! Σε νεοδμητα εχω αντιμετωπισει τις μεγαλυτερες δυσκολιες ...
Ξερω πολιτικους μηχανικους που αναλαμβανουν να "σηκωσουν" πολυκατοικιες με συνεργασια με εργολαβους που "κλεβουν" δομικα υλικα απο την οικοδομη και τα μεταφερουν στη δικη τους η τα πουλανε σε αλλους εργολαβους! Δε πρεπει να στηριζεστε ουτε καν στην ποιοτητα των υλικων αφου αντικαθιστουνται με φθηνοτερα (με χρεωση του πελατη φυσικα) ενω τα καλητερα πανε αλλου...
Αν και ανεργος ακομα... χαιρομαι πολυ που ξεφυγα απο ολο αυτο τον εφιαλτη να ψευδομαι καθημερινα σε ολες τις Δημοσιες υπηρεσιες! Ακομα και τωρα παλι θα εφευγα και ας ημουν ετσι χωρις δουλεια! Αν και δεν υπεγραφα εγω ... εφτιαχνα ψευτικες οικοδομες (φανταστικες) σε ενα υπολογιστη ... και οι αλλοι βαζαν τη σφραγιδα τους επανω!! Στο τελος ειχε πολλες στρογγυλες αλλα κατα κοινη ομολογια "τυπικες" μια που ολοι γνωριζουν τι γινετε!
Δεν με πιστευετε? Να πατε στη πολεοδομια να ζητησετε τα σχεδια του κτιριου που ζειτε απο υπογειο προς τα πανω ... και αν δειτε οτι ειναι αυτα ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα ... θα κατσω να με ξυρισεται (εχω να ξυριστω χρονια - μονο τα κουρευω με μηχανη )
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries