Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 08-12-09, 15:18
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα... κι εγω στην αναζητηση μου για διαχυση σωστη στο 400αρι μου και αφου δοκίμασα τοοοοοσα και τοσα ( κεραμικούς διαχ, tunze με την αντλία,...) είπα πριν πάω στην aquamedic να δοκιμάσω και το παρακάτω...
Υπάρχει από την denerle ένα kit διαχυσης που ουσιαστικά ειναι ένα καλαθι που μπαίνει στο φίλτρο στην εισαγωγή του και που επάνω του βάζεις το σωλινακι του co2 (CO2 Micro-Perler Special http://dennerle.eu/de/index.php?opti...150&Itemid=224). Αυτο μέσω του φίλτρου διαλυει το co2 και το πετάει το φίλτρο διαλυμενο απο την έξοδο... Στο 2224 που το δοκίμασα την 1 φορά μετα απο κανα 2 μέρες το φίλτρο ξενερωνε οπως πολύ σωστα επισημαινει ο Sir. οπότε είπα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία σστο συστημα με το θηρίο 2080.... λοιπόν ( φτου φτου φτου...) 1,5 μήνα τώρα η διαχυση είναι απίστευτη! Ουσιαστικά δεν σχηματίζονται καθόλου ορατες φυσαλίδες και το ph ειναι στην επιθυμητή τιμή ... το βράδυ που τα φυτα αρχίζουν να εκπνέουν η βαλβίδα κλείνει.....
Το dennerle κανει περιπου 60 ευρω στην Ελλάδα.... ο Aqua κανά 50αρι....
η μόνη διαφορά είναι πώς χρειάζεται πολύ ύλικό στο φίλτρο για να γίνει η σωστή διάσπαση,
καθώς και αρκετά δυνατή ροή.... απο την άλλη γλυτώνεις αυτην την επιπλέον γκουμούτσα της aquamedic...
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01448 seconds with 11 queries