Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 06-12-09, 20:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας ευχαριστώ ξανά όλους για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας!Μετά τις γιορτές θα βάλω μπρος για στήσιμο και τότε αρχίζουν τα δύσκολα...και τα ωραία!
Έχω ακόμα μία απορία σχετικά με το κατά πόσο θα χρειαστώ παροχή CO2 για τα φυτά μου...Διαβάζω ότι είναι εύκολα και ότι δεν χρειάζονται, αλλά από την άλλη από ότι έχω καταλάβει το CO2 καλύτερα να περισσεύει παρά να υπάρχει στέρηση (για προβλήματα με άλγες).
Γενικά με απασχολεί το θέμα της ισορροπίας του συστήματος, γιατί από ότι καταλαβαίνω τα πάντα είναι σχετικά (πόσα φυτά,τι φυτά,ένταση και ποιότητα φωτός,φωτοπερίοδος,λίπανση...το μυαλό θολώνει!!!!).Και υπόψιν ότι έχω διαβάσει πάαααρα πολύ, κατέβασα βιβλία στα αγγλικά,μπήκα σε sites,forums,αγόρασα μια εγκυκλοπαίδεια για το ενυδρείο...και όμως η ανασφάλεια παραμένει!
Στην πορεία μάλλον θα βγουν κι άλλα οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας (ή μάλλον στον υπολογιστή σας)!
Επιτελους ... καποιος διαβαζει και καταλαβαινει οτι διαβαζει ... Εχεις δικιο για το CO2 ... ακομα και στα ευκολα φυτα ειναι κατι που τα βοηθαει να αναπτυχθουν πιο γρηγορα αλλα και πιο σωστα! Μπορεις να το παραλειψεις "παιζοντας" με τη λιπανση και τις αλλες παραμετρους! Αν εχεις δυνατοτητα ομως θα κανεις πολυ καλα να το βαλεις αφου βοηθαει παρα πολυ! Εξαλλου πολλοι ξεκινησαν με ευκολα φυτα και μετα σιγα σιγα πηγαν σε πιο δυσκολα! Αρα για μενα το CO2 (μπουκαλα κ.λ. εξοπλισμος) ειναι ενας απαραιτητος εξοπλισμος αν θα ασχοληθεις σοβαρα με το θεμα "φυτα".
Σε οτι εχει σχεση με τα φυτα δυστηχως δεν υπαρχει μια "συνταγη" που θα πρεπει να ακολουθεις πιστα! Το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και για αυτο ειναι δυσκολο να βγαλουμε καποιους κανονες οσο αφορα τη λιπανση αλλα και πολλες φορες και για τις αλλες παραμετρους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02000 seconds with 11 queries