Θέμα: My Reef
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 02-12-09, 18:12
Το avatar του χρήστη mixalis_crete
mixalis_crete Ο χρήστης mixalis_crete δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2009
Περιοχή: Ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή My Reef-παρουσίαση ενυδρείου

οσον αφορα τα κοράλια έχω χάσει και αρκετά στο παρελθόν κυρίως λόγω στρωσίματος αλλά και λόγω διάφορων αλλαγών που έκανα στο στήσιμο του βράχου μέχρι να καταλήξω σε αυτό που βλέπετε . Εκτοτε ολα βαίνουν καλώς, ειδικά παιδιά όταν άρχισα να τσεκάρω σχεδόν καθημερινά τις παραμέτρους στο νερό και κυρίως kh και ασβέστιο αλλά και μετά απο πολύ μελέτη όταν κατάλαβα με πιο τρόπο θα πρεπει να γίνεται η διαχείρησή τους (θα ανοίξω θεματάκι γιάυτά τα δύο σύντομα)απο την στιγμή μάλιστα που δεν έχω βάλει ακόμα ριάκτορα ασβεστίου(θα το κάνω μόλις βάλω 2-3 κοραλάκια ακόμα).
Ο υπολογιστής παιδιά είναι super έχει απίστευτες δυνατότητες τις οποίες δύσκολα να τις εκμεταλευτής στο έπακρον, αν θυμαμαι καλά πρεπει να μου πήγε μαζί με ηλεκτρόδια και εξωτερική οθόνη χιλιάρικο και.. αλλά αξίζει.
Το σκίμμερ -το οποίο έιχα ξεχάσει να αναφέρω στη αρχή- είχε την μαμίσια αντλία aqua medic αλλά τώρα τελευταία πέταξα την aqua medic και έβαλα την καινούρια της eheim 1103 compact marine που είναι άπαιχτη, βασικά η μαμίσιες αντλίες της aqua medic που είχε το ενυδρείο όταν το πήρα ήταν και το μόνο πρόβλημα-κολούσανε συχνα-και γι'αυτο τις αντικατέστησα όλες και πρόσθεσα και 2 tunze επιπλέον δεξια και αριστερά.








Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregoryn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος! Οπως είπαι και ο φίλος απο πάνω, με λίγα κοράλια ακομα θα ειναι super! Ωραίο και το IKs Aquastar (αλήθεια ποσο το πηρες?)

Πιο Skimmer έχεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλο μπραβο....
το στησιμο του βραχου μου αρεση πολυ εγω προσωπικα δεν θα το ξαναπειραζα...
το ενυδρειο εχει ακομα παρα πολλες δυνατοτητες και με σωστη επιλογη κοραλιων θα γινη super...
απο ψαρια δεν θα εβαζα κατι αλλο σε μεγαλο, ηδη με τα 3 tang εισαι οριακα, παρα ενα κοπαδακι ισως σε chromis, η ισως κανα goby magnifica....
keep reefing...
Enzo απο την αρχή ο σκοπός μου ήταν αυτός , λίγα ψάρια και πολύ προσεκτικά επιλεγμένα βασικά γιατί με ενδιαφέρουν περισότερο τα κοράλια, ούτε αχινούς ούτε αστερίες ούτε snail tpt γιατί όλο και κάτι θα μου πείραζαν και δεν σκοπεύω να βάλω και άλλα , μόνο κοραλάκια απο εδώ και στο εξής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalis_crete : 02-12-09 στις 18:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries