Θέμα: skimmer
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-12-09, 10:21
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

πολυ ωραια ερωτηση!Με προβληματισε κι εμενα αρκετα το θεμα.Μετα απο αρκετο διαβασμα κατεληξα στο παρακατω συμπερασμα...

Εχει να κανει με το ποσο αποδοτικο ειναι το σκιμμερ και με τη φιλοσοφια με την οποια εχεις στησει το σαμπ σου.δηλαδη.Υπαρχει η αποψη που λεει πως στηριζω το συστημα μου πανω στο σκιμμερ.Αυτο σημαινει πως η αντλια επιστροφης ειναι τοσαλιτρα οσα και η αντλια του σκιμμερ αρα ποσα λιτρα θα πρεπει περιπου να κατεβαζει και η υπερχειλιση...Αυτο σε μεγαλα συστηματα ειναι απιστευτα ακριβο γιατι φαντασου το κοστος ενος σκιμμερ με αντλια 5000 λιτρα.Ετσι υπαρχει και εναα αλλο στησιμο πιο λογικο απο οικονομικης αποψης.Στηριζω το συστημα μου οχι μονο στο σκιμμερ αλλα και σε αλλα φιλτρα.Ή μαλλον για να ειμαι πιο σωστος.και στην πρωτη περιπτωση εχω και αλλλους τροπους φιλτρανσης απλα κυριαρχος ειναι το σκιμμερ.στη δευτερη περιπτωση λοιπον βασιζομαι σχεδον εξισου και στα υπολοιπα μεσα φιλτραρισματος χωρις να χρειαζετι να σκιμμαρω ολη την ποσοτητα νερου που στελνω στο ενυδρειο.Φυσικα εχω δει και σκιμμερ απλα να φιλτραρει τοσο καλα που μετα απο μερικους μηνες να εχει ηρεμησει τοσο που νομιζεις οτι χαλασε...Εκει εχω καταληξει εγω...δεν σου λεω πως ετσι ειναι τα πραγματα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries