Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 24-11-09, 22:09
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

ένα update...

το excel το έκοψα τελειως - άφησα ώρες μέσα του χαλίκι με άλγη και δεν έπαθε τίποτα η αφιλότιμή!

Έριξα με σύριγγα 100ml οξυζενέ στα σημεία του χαλικιού που μαύριζαν, ακολουθώντας το λινκ που βρήκα παραπάνω αλλά και άλλα που έλεγαν για δόση 3ml/γαλόνι χωρίς να παρατηρηθούν απώλειες.

Μετά 2 μέρες η άλγη στο χαλίκι ξεθώριασε, έχει γίνει γκρι ανοιχτή. Σε 2 πέτρες που ψέκασα, επίσης. Σε άλλα σημεία στην πέτρα δε φαίνεται να ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα, αλλά τουλάχιστον την πέτρα τη βγάζω και την καθαρίζω...

Το αρνητικό ήταν ότι το κερατόφυλο διαλύθηκε τελειως (δεν πειράζει γιατί το είχα βαρεθεί να το μαζεύω/κλαδεύω κάθε λίγο), και - ίσως το σημαντικότερο - ότι το νερό θόλωσε ελαφρά στις επόμενες μέρες. Υποψιάζομαι ότι οφείλεται στη νεκρή άλγη και κερατόφυλο.

Το σχέδιο μου είναι να επαναλάβω το οξυζενέ άλλη μια φορά και μετά να ξαναβρώ τους ρυθμούς μου...

Το διοξείδιο το πάλαιψα απο δω κι αποκεί αλλά δε βρίσκω ρύθμιση της βαλβίδας (μικρομετρικής) που να μη μου το σκαμπανεβάζει (ή πολύ λίγο CO2 θα έχει όλη μέρα, ή - αν την ανοίξω παραπάνω - καλούτσικο το πρωί αλλά ψηλό το βράδυ). Τα παράτησα και παρηγγειλα controller...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries