Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-11-09, 09:43
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
άκου μια λύση
άνοιξε μια αγγελία και χαρισετα η ανταλαξετα με 2 3 μηλοσαλιγκαρα κάνουν και δουλειά όχι σαν τον pleco καλύτερη
σταματα να ρίχνεις αλάτι
νεράκι και αντιχλωριο όπως κανεις κάθε τόσο μίκρηνε τα λίτρα στης αλλαγές για να μη πέσει η αλατότητα του νερού απότομα
νομίζω ότι ο πειραιάς έχει αρκετά σκληρό νερό
για να βάζεις αλάτι πρέπει να το μετράς όχι κουτουρού το πως ζούνε είναι και ένα θαύμα άμα σε κάθε αλλαγή βάζεις αλάτι
άσε που τα φυτά πάνε περίπατο
πάρε και μπόλικο κερατοφιλο μετά από κάνα μηνα και νομίζω είσαι κομπλέ
Δεν είναι κακή λύση αυτή... Πάντως μη νομίζεις, δεν βάζω τίποτα τρελές ποσότητες αλάτι. Μια κουταλιά σε έναν μεγάλο κουβά μια φορά στις 2 εβδομάδες περίπου, οχι σε κάθε αλλαγή.

Κερατόφυλλο έχω ήδη κάμποσο, έχω και τη ντοματιά, αυτά τα 2 αν δεν τα κλαδεύω θα μου γεμίσουν τον τόπο από μόνα τους anyway...

Ευχαριστώ, ακούγεται καλό.

Ρε τον πλέκο...!

ΥΓ Έχω βέβαια αρκετά από τα ενοχλητικά σαλιγκαράκια και "κοχυλάκια" (έτσι τα λέω γιατί μοιάζουν με αυτά της θάλασσας) και μάλιστα έλεγα να τους βάλω μια ταμπλετίτσα που τις λατρεύουν σε ένα πιατάκι για να τα μαζέψω να φύγουν. Τα μηλοσαλίγκαρα είναι πολύ πιο όμορφα αλλά θα κάνουν την ίδια δουλειά μόνο 2-3; Ή μήπως να πάρω και έξτρα; Ενοχλητικά-ξεενοχλητικά, αυτά μου τρώνε την περισσότερη άλγη τελικά...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01423 seconds with 10 queries