Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 15-11-09, 13:43
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πριν ξεκινήσω να πω ότι όλες οι κινήσεις έγιναν σταδιακά.
Σκοπός μου ήταν να κάνω κάτι, έτσι ώστε να χρειάζεται την λιγότερη δυνατή συντήρηση-ενασχόληση με το ενυδρείο.
Για να γίνει αυτό έβαλα σε σειρά, το τι μου “τρώει” αυτόν τον χρόνο.

1.Φυτά - Να μην κλαδεύω και λιπαίνω κάθε εβδομάδα.

2.Αλλαγές νερού και καθαρισμός φίλτρων - να μειωθούν στο ελάχιστο δυνατό, χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα συν του ότι είχα 2 πολύ μικρά εσωτερικά φίλτρα με σφουγγάρι, τα οποία βούλωναν κάθε 1-2 εβδομάδες, συνήθως από τα σαλιγκάρια Melanoides tuberculata που έμπαιναν μέσα και μαγκωναν την φτερωτή.


Στα φυτά ήδη είχα αλλάξει το setup και είχα μειώσει τον φωτισμό, γιατί είχα βαρεθεί να φτιάχνω DIY CO2 και έτσι είχα μόνο Anubias, Crypts και Ceratophyllum demersum (και αρκετή σιχαμένη φακή) τα οποία δεν θέλουν σχεδόν τίποτα.

Οι κρυπτοκορίνες βέβαια, θέλουν κάποιο φαγάκι σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά η λύση έρχεται παρακάτω.
Το ενυδρείο (100+ λίτρων) ήταν αρκετών ετών και είχα μόνο χοντρόκοκκο χαλίκι σαν γαρμπίλι ύψους 6-7cm.
Μέσα του υπήρχε αρκετή ποσότητα ιζήματος, βασικά από παράγωγα σήψης ριζών από τα διάφορα φυτά που είχα κατά καιρούς και είχαν απλώσει τις ρίζες τους παντού.
Συν ότι έμενε από τροφή αφάγωτη και τα απόβλητα των ψαριών, δηλαδή κάτι σαν το Compost.
Αυτό το ίζημα από μόνο του ήταν αρκετό λίπασμα για τα όχι τόσο απαιτητικά φυτά μου.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, έναν πολύ μεγάλο εχινόδωρο, που όταν πήγα να τον βγάλω σηκώθηκε όλο το χαλίκι, οπότε απλά τον έκοψα κοντά στην ρίζα και άφησα να σαπίσει ότι έμεινε.

Τέλος με τα κλαδέματα και την λίπανση.

************************************************

Είχα τώρα να λύσω το 2ο ζήτημα με τις αλλαγές νερού και την φίλτρανση.

Για να μειωθούν οι αλλαγές νερού έπρεπε να μειωθεί δραστικά η παραγωγή απόβλητων από τα ψάρια.
Οπότε πάμε σε λίγα ψάρια και κατά προτίμηση μικρά σε τελικό μέγεθος.

Είχα ένα κοπάδι 10 καρδινάλιων και ότι είχε μείνει από άλλο ένα κοπάδι με ροδόστομους (3) πολύ ευαίσθητα τα ρημάδια, αλλά τα 3 που έμειναν έκλεισαν αισίως 4+ χρόνια

Το επόμενο βήμα ήταν να παράγουν και λιγότερα απόβλητα και έτσι σταδιακά αραίωνα το τάισμα.
Και έφτασα στο σημείο να ταΐζω 1 με 2 φορές την εβδομάδα και πάντα από λίγη τροφή.
Να σημειώσω ότι τα ψάρια ήταν ενήλικα και σαν τέτοια έχουν μεγάλη ανοχή στην μειωμένη λήψη τροφής καθώς βέβαια και ότι η εύρεση τροφής σε φυσικές συνθήκες είναι δύσκολη για αυτό και χαρακτηρίζονται ολιγοτροφικά.
Τα ψάρια ζωηρότατα σε χρωματισμό και πιο δραστήρια από το σύνηθες, πιθανολογώ από την πείνα και μηδενικές απώλειες στο διάστημα του ενάμιση χρόνου που το είχα έτσι.

Ρύποι τέλος .....ok ελάχιστοι, με τα φίλτρα όμως τι θα έκανα.

**********************************************

Η λύση ήρθε μόνη της.

Είχα μείνει με ένα φιλτράκι καθώς το 2ο το έβαλα σε άλλο ενυδρείο και αυτό το 1 ως συνήθως βούλωσε-σταμάτησε να δουλεύει και λόγω της ήδη μειωμένη ενασχόλησης μου με το ενυδρείο (μόνο τάισμα 1-2 την εβδομάδα) δεν το πήρα χαμπάρι. (Σημ. Είχα έναν κυκλοφορητή (450lt/h) μόνο του, να βοηθάει στην κυκλοφορία του νερού)

Το πρώτο πράγμα που μπορούσε να μου δείξει ότι ανέβηκαν τα νιτρικά άλατα ήταν οι ροδόστομοι.
Τα ψαράκια αυτά λειτουργούν και σαν δείκτες νιτρικών καθώς όταν αρχίσουν και ανεβαίνουν οι τιμές των ΝΟ3 (και όταν στρεσάρονται) αρχίζουν και χάνουν το κόκκινο χρώμα του κεφαλιού τους.
Αλλά δεν είδα τίποτα τέτοιο, το αντίθετο θα έλεγα, ήταν ζωηρόχρωμοι.
Μετρήσιμα νιτρικά δεν υπήρχαν και ο λόγος ήταν ότι ήταν ελάχιστα συν το κερατόφυλο και το χαλίκι.
Λόγω της μεγάλη κοκκομετρίας υπήρχε κάποια σχετική ροή στο χαλίκι, αλλά πολύ αργή, πράγμα που συνέτεινε στην δημιουργία αναερόβιων βακτηριδίων.....που καταναλώνουν νιτρικά.

Μόνη φορά που έκανα αλλαγή νερού ήταν ένα 50% μετά από 10 μήνες περίπου όταν είδα του ροδόστομους μία μέρα να χλωμιάζουν.
Με την αλλαγή νερού όλα έλαμψαν, από τα ψάρια μέχρι το χρώμα των φυτών (θυμηθείτε το αυτό)

Άρα τέλος και τα φίλτρα ;
Μάλλον ναι, δεν το καθάρισα ποτέ έκτοτε και δεν δούλευε βεβαίως.

Επίλογος

Τελικά τα έλυσα τα προβλήματα και όλα δούλεψαν ρολόι όπως φαινόταν.





























Αμ δε !!!
Για πάνω από ένα χρόνο καλά την βγάλαμε με το ενυδρείο του τεμπέλη, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως έλπιζα και είχα συνηθίσει.

Ενώ τα φυτά μεγάλωναν (αργά αλλά σταθερά) άρχισε το Ceratophyllum να μην αναπτύσσεται, είχα ένα κλαδάκι 10cm και άντε να πήγε 11cm σε ένα μήνα,
Η έλλειψη ιχνοστοιχείων που θα ερχόντουσαν με τις αλλαγές νερού ή έστω κάποιο σκεύασμα +ότι άλλο θρεπτικό φέρνει το νεράκι έφεραν αποτέλεσμα.....αρνητικό.
Πολύ πιθανό και στα ψάρια, απλά δεν μου ήταν ορατό στην αρχή, γιατί μετά άρχισα να τα χάνω όλα (καλά οι ροδόστομοι δεν μασάνε, αυτοί ζουν ακόμα, Highlander λέμε)
Μετά σιγά σιγά άρχισαν να εμφανίζονται άλγες.....όλων των ειδών.
Ξεκίνησα με Green spot και κατέληξα και σε BBA.
Υπήρχαν όλες οι άλγες μαζί

Το ενυδρείο ήρθε και έγινε χειρότερο από χοιροτροφείο, μην πω τίποτα άλλο.
Μπορεί να λειτούργησε το σύστημα και τα ψάρια να έδειχναν ok αλλά το αισθητικό μέρος ήταν αποκαρδιωτικό τουλάχιστον.

Η λύση ήταν να το στήσω από την αρχή, να αλλάξω χαλίκι, να πετάξω φυτά, να επαναφέρω το φίλτρο και να αρχίσω τις αλλαγές νερού (Η σημείωση που λέγαμε παραπάνω)

Τελικά είδα, ότι ήταν ιδέα μου το ότι βάδισα σε ωραία δρόμο, με την επαναφορά στην κλασσικές ρουτίνες συντήρησης το ενυδρείο έλαμψε πραγματικά.
Είναι εφικτό δεν λέω, ίσως αν το φρόντιζα λίγο παραπάνω, αλλά ενυδρείο πετάω μέσα τα ψάρια και το ξεχνάω δεν γίνεται.
Το ενυδρείο είναι ένα πλήρες σύστημα που βρίσκει την ισορροπία του, ανάμεσα στον φωτισμό, την λίπανση, το φρέσκο νεράκι, την ενασχόληση μας με αυτό και την αγάπη που θα του δείξουμε.

ΥΓ 1. Ακόμα με βασανίζει λίγη bba, αλλά που θα πάει θα την σουτάρω και αυτή.
ΥΓ 2. Δεν είναι τυχαία η υπογραφή μου (Όχι αυτή με το γαϊδούρι ρεεεεεε, η άλλη με το Eυχέλαιο)
ΥΓ 3. Άμα ξαναγράψω τέτοιο σεντόνι θα κάτσω να !#@$&* τον panos1972, για χάρη σου το έκανε κόπρε.
ΥΓ 4. Αν έχετε κάποια απορία ή κάτι να συζητήσουμε........χέστηκα, σας έχω γραμμένους εντελώς λέμε, 3 ώρες μου πήρε να το γράψω.
ΥΓ 5. Πάω να τελειώσω το Call of Duty Modern Warfare 2
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02543 seconds with 11 queries