Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #284  
Παλιά 09-11-09, 00:38
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Να σου πω την αλήθεια και εγώ το ψάχνω ακόμα το πώς να βαφτούν τα τσιμέντα. Ωστε να έχουν σωστό χρωματισμό και να μοιάζει όσο γίνετε ποιο φυσικό το αποτέλεσμα.

Έχει κοντά στους 3 μήνες μπορεί και παραπάνω που έχω παρατήσει τις οποιαδήποτε εργασίες στην μικρή αυλή μου. (βαρεμάρα –υποχρεώσεις κτλ)
Πριν σταματήσω λοιπών έκανα πειράματα στο πως να βάψω τα τσιμέντα που συγκρατουν της πέτρες.

Έχουμε και λέμε.
Πήρα 3 σπρέι σαν αυτά που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να ψεκάζουν με νερό τα ρούχα όταν σιδερώνουν.
Έφτιαξα χρώμα σε 3 διαφορετικές αποχρώσεις της ώχρας - πορτοκαλί (μια και τα φυσικά πετρώματα που χρησιμοποιώ πορτοκαλιζουν σε πολλά σημεία).

Το μίγμα (πολύ νερό λίγο τσιμεντοχρωμα) πρέπει να γίνει πολύ αραιωμένο ώστε να βγαίνει από το στόμιο του πιστολιού σαν ατμός και καλά.

Σαν τεστ πήγε πολύ καλά.

Ψεκάζεις το τσιμέντο με τα διαφορετικά σπρέι το ένα πάνω στο άλλο (λίγο αφηρημένα) στεγνώνουν και τέλος.
το αποτέλεσμα εμένα προσωπικά μου άρεσε.

Το θέμα είναι ότι επειδή αναγκαστικά να το αραιώσω πολύ δεν ξερό αν θα κρατήσει στο χρόνο.
Oπότε περιμένω να πέραση ο χειμώνας να δω αν άντεξε η δοκιμαστική επιφάνια ώστε να βάψω όλα τα τοιχία κατά αυτό των τρόπο.

Σου δίνω μια κατεύθυνση στο τι έκανα εγώ.
Το αν θα αντέξει!!!!
Δε το ξερώ.

Επειδή πάνω κάτω στα ιδία πράματα παιδευόμαστε βάζω μια φωτο ώστε να δεις σε ποια σημεία εννοώ.
Υπάρχουν και αλλά τοιχία καταρράκτες Κτλ σε όλη την αυλή κατασκευασμένα με την ιδία λογική και των ίδιο τρόπο που είναι το τοιχίο της φωτο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  MY_LAKE_1.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  70,8 KB  
__________________
 
Page generated in 0,31501 seconds with 12 queries