Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-10-09, 08:32
Το avatar του χρήστη jimz
jimz Ο χρήστης jimz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Θάνατος Guppy...

Καλημέρα στην ομάδα, χτές έφυγα από το πετ-σοπ μέσα στην τρελή χαρά, μέχρι και χτες το βράδυ. Σήμερα το πρωί όμως η πλήρη απογοήτευση... Σας αναφέρω τα παρακάτω και ζητάω βοήθεια...

Να σημειώσω ότι πρώτη φορά ασχολούμε με τα ψάρια, πήρα λοιπόν την προηγούμενη Πέμπτη νέο ενυδρείο 25l με hydor pico filter και hydor theo 50w heater. Το γέμισα νερό και το άφησα 2 μέρες να δουλεύει για να δω μήπως είχε διαρροές.
Όλα οκ και πάω χτες στο πετ-σοπ και παίρνω, χαλίκια, 2 πλαστικά φυτά, 1 πλαστικό κούτσουρο, API Stress Zyme+, και παίρνω ευτυχισμένος 7 αρσενικά και 3 θηλυκά.
Πάω σπίτι, φτιάχνω το περιβάλλον, βάζω νερό στο ενυδρείο, βάζω και τα 8ml από το Stress Zyme+, περιμένω κάνα 30λεπτο, φτάνει και την θερμοκρασία των 26C και αρχίζω σιγά σιγά να βάζω τα χαρούμενα guppy στο ενυδρείο.

Από το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα όλα ΟΚ, κάνανε βόλτες μέσα στο ενυδρείο σαν τρελά, παίζανε με την έξοδο της αντλίας, μέχρι το βραδάκι που ξαφνικά μαζεύτηκαν όλα μαζί μάνω ακριβός από την αντλία. Πάω και εγώ και τα ενοχλώ, αρχίζουνε πάλι να τρέχουνε, άντε λέω όκ είναι και σήμερα το πρωί σηκώνομαι.....

Το νερό θολωμένο, ανοίγω το καπάκι και βλέπω 8 gappy πεθαμένα, τα 2 στην επιφάνεια να κάνουνε βόλτες λες και θέλανε να βγούνε από το ενυδρείο. Δεν πέρασε πολύ ώρα μέχρι να μαζέψω από τον βυθό τα πεθαμένα και πέθανε ενα ακόμα.

Δεν έχω κάνει μετρήσεις στο νερό, ρώτησα και τον υπάλληλο του πετ-σοπ και μου έδωσε απλά το φαγητό τους (Tetra Guppy) και το Stress Zyme+.

Μπορείτε να μου πείτε τι μλκ έκανα και πεθάνανε;
Μήπως να το γυρίσω σε χρυσόψαρα μέχρι όπως διάβασα εδώ, στρωθεί το ενυδρείο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
-------------------------
Εντάξει πέθανε και το τελευταίο μόλις τώρα... Μέσα σε 20 λεπτά από το post μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimz : 28-10-09 στις 08:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries