Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 25-10-09, 13:46
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Λοιπόν, το project προχωράει!

Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι τελικά 122 x 52 x 70 (MxΠxY) αφού το προορίζω για βιοτοπικό με σκαλάρια ή δίσκους και χρειάζονται το ύψος. Καθαρά 380 περίπου λίτρα λοιπόν, με sump 100 λίτρων και άλλο ένα tank 100 λίτρων για την προετοιμασία του νερού...

Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι αποκλειστικά με το σχεδιασμό, αφού πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Διάβασα άπειρα άρθρα για κατασκευές και νομίζω ότι τελικά έχω καταλήξει κάπου... Θα ήθελα όμως τη βοήθειά σας, γιατί δεν το έχω ξανακάνει και οι γνώσεις μου είναι αποκλειστικά θεωρητικές...

Παρακάτω σας παραθέτω το τελικό σχέδιο, σε κλίμακα 1:10, και περιμένω τα σχόλια και τις διορθώσεις σας!



Και μία σύντομη περιγραφή:

  • Αν και δε φαίνεται στο σχήμα, το νερό κατεβαίνει από δύο σωλήνες PVC διαμέτρου 3cm.
  • Η επιστροφή γίνεται με δύο εύκαμπτους σωλήνες 16mm και ο καθένας τροφοδοτείτε από μία αντλία. Οι σωλήνες αυτοί διανύουν το μήκος του ενυδρείου πάνω στις κόντρες και τελικά καταλήγουν να βγάζουν το νερό στην αντίθετη μεριά από την υπερχείληση (ο ένας μπροστά ο άλλος στην πλάτη). Ο ένας από τους δύο σωλήνες είναι κοινός με το δοχείο προετοιμασίας, και τη στιγμή της αλλαγής κλείνω τη βάνα του sump, ανοίγω την άλλη και γεμίζει το ενυδρείο... Αν βρω "βάνα-επιλογέα κατεύθυνσης" (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, δεν ξέρω πως λέγεται) μπορεί να γίνει και έτσι, απλώς δεν ξέρω αν υπάρχουν.

Πάμε τώρα στο sump...

Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται καλύτερα:




Ο χώρος για βιολογικό υλικό (χωρίς τα σφουγγάρια που είναι στην είσοδο του νερού) είναι περίπου 35 λίτρα, είναι αρκετός ?

Σκέφτομαι να βάλω 2 αντλίες EHEIM Pumpe compact+ 2000 (http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...r6BJ7EOJLyqDvp). Είναι αρκετές ή να προτιμήσω το μεγαλύτερο μοντέλο EHEIM Pumpe compact+ 3000?

Περιμένω με αγωνία τις πρότασεις - διορθώσεις σας...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fulljgx.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  48,5 KB  
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris21 : 25-10-09 στις 17:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 12 queries